fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Porządny czy pożądny? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Wybór między nimi, to jedna z ortograficznych wątpliwości dotyczących poprawnego zapisu słów. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego?

Porządny czy pożądny? Która forma jest poprawna?

Poprawna forma to porządny.

Porządny czy pożądny? Poprawna forma

Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Porządny czy pożądny? Który zapis jest prawidłowy?

Wyraz porządny poprawnie zapisujemy wyłącznie przez rz.

Pisownia słowa porządny związana jest z jego etymologią. Przymiotnik porządny jest wyrazem pokrewnym od rzeczownika porządek, który z kolei wywodzi się z języka prasłowiańskiego od *porędъkъ oznaczającego 'kolejność, szyk, ład, porządek'. Ten wyraz natomiast pochodzi od *poręditi czyli 'ustawić w szeregu, uporządkować, wprowadzić ład'.

Ponieważ pisownia przymiotnika porządny związana jest z historią języka, a co za tym idzie nie da się jej wyjaśnić żadną regułą ortograficzną, należy ją zapamiętać.

Przymiotnik porządny to forma w rodzaju męskim. Forma rodzaju żeńskiego to porządna, a rodzaju nijakiego to porządne.

W języku polskim porządnym nazywamy osobę sprawiedliwą, postępującą zgodnie z powszechnie ustalonymi i przyjętymi normami. W tym znaczeniu synonimami przymiotnika porządny są: przyzwoity, prawy, uczciwy, rzetelny, sumienny, słowny, odpowiedzialny, kryształowy, jak się patrzy, bez skazy.

Ktoś lubiący porządek i dbający o jego utrzymanie również jest określany mianem porządnego. W tym znaczeniu synonimami przymiotnika porządny są: schludny, czysty, zadbany, wypielęgnowany, wychuchany, wymuskany.

Porządny to także oceniany pozytywnie ze względu na przydatność, solidność, dobry stan. Przymiotnik porządny może być też używany na określenie czegoś dużego lub intensywnego. W tych znaczeniach przymiotnik porządny możemy zastąpić wyrazami: wielki, mocny, zdrowy, piekielny, srogi, tęgi, fest, znaczny, duży, ogromny, silny, potężny, spory, obfity, pokaźny, solidny, niemały, niesamowity, nielichy, słuszny.

Porządny czy pożądny? Przykłady zdań

  • Jej ojciec jest porządnym człowiekiem.
  • W zeszłym roku kupiła sobie porządny samochód.
  • Potrzebuję porządnego wypoczynku.
  • W prognozie pogody zapowiadali, że podczas Bożego Narodzenia będzie śnieg i porządny mróz.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X