fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Rentier – kto to jest? Definicja, przykłady

Kim jest rentier? Skąd pochodzi to słowo? Jeżeli nie znacie tego pojęcia, przeczytajcie ten tekst.

Rentier kto to jest kim jest co to jest czym jest znaczenie słowa definicja słowa synonim słownictwo przykłady użycia wyrazy pokrewne renta pieniądze finanse synonimy hasło do krzyżówki inaczej słownik Polszczyzna.pl

Rentier – kto to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

Rentier to osoba utrzymującą się z dochodów uzyskiwanych z oprocentowania powierzonego komuś kapitału lub z odsetek od papierów wartościowych. Są to tak zwane dochody pasywne. Swoje źródło mają w posiadanych przez rentiera kapitale, odsetkach od papierów wartościowych (akcji, obligacji itp.) lub wkładów bankowych. Zyski rentiera mogą również pochodzić z wynajmu posiadanych przez niego nieruchomości.


Pochodzenie wyrazu rentier, czyli o etymologii

Słowo rentier pochodzi od francuskiego rente, co oznacza 'dochód, zysk'.

Wyrazy pokrewne

  • Rentierka,
  • rentierski.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia słowa rentier w literaturze

Rozkwit mieszczaństwa francuskiego w połowie XIX w. wydał typ bardzo specjalny, bardzo charakterystyczny i stanowiący ulubiony cel pocisków komedii i powieści w pewnym okresie, mianowicie typ rentiera. Całe życie takiego rentiera, najczęściej drobnego kupca wycofanego z handlu, było zbudowane z drobiazgowości, oszczędności, ograniczenia horyzontu.

Tadeusz Boy-Żeleński, Flirt z Melpomeną

Lucjan spędził w Tuileriach dwie okrutne godziny: poddał się sam strasznemu egzaminowi i wydał wyrok. Przede wszystkim nie zobaczył wśród elegantów ani jednego fraka. Jeżeli zdarzył się ktoś we fraku, to chyba jakiś staruszek bez pretensji, biedaczyna, drobny rentier z Dzielnicy Marais, woźny…

Honoré de Balzac, Stracone złudzenia. Wielki człowiek z prowincji w Paryżu

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X