fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Z rzędu czy pod rząd? Koniec dylematu!

Konia z rzędem temu, kto na co dzień używa poprawnej formy. Nie dlatego, że to skomplikowane. Powód powtarzalności tego błędu wynika z tego, że jest on często spotykany w codziennych rozmowach i w mediach. Jak zatem jest poprawnie?

Z rzędu czy pod rząd? Koniec dylematu! Rusycyzm? - Polszczyzna.pl

Z rzędu czy pod rząd?

To wyrażenie przyimkowe sprawia problem wielu Polakom i chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, jest jednym z najczęściej popełnianych błędów w naszym języku. Samo w sobie może być stosowane zamiennie ze słowami: kolejny, następny, jeden po drugim itd. Jego poprawna wersja to oczywiście z rzędu. Zatem powiemy: drugi miesiąc z rzędu, trzeci maraton z rzędu itd.

Z rzędu czy pod rząd? Rusycyzmy są wśród nas!

Ano są! I jednym z nich jest właśnie wyrażenie pod rząd, które jest kalką z języka rosyjskiego. Wyrażenie to jest jednak akceptowane przez językoznawców w mowie potocznej. Na szczęście na razie pobłażliwość z ich strony nie dotyczy jeszcze wykorzystania pod rząd w oficjalnych komunikatach. My jednak prosimy o zachowanie poprawnej formy, czyli z rzędu, zarówno w mowie, jak i w piśmie.

Być może zainteresuje Cię również tekst: Byłoby czy było by? O łącznej i rozłącznej pisowni „by”

Przykładowe zdania

Z nieprawidłową wersją tego wyrażenia spotykamy się praktycznie na co dzień. W celu utrwalenia tej poprawnej przygotowaliśmy trzy przykłady:

  • Nie było go w pracy już trzy dni pod rząd. Nie było go w pracy już trzy dni z rzędu.
  • Czasami popełniam ten sam błąd dwa razy pod rząd. Czasami popełniam ten sam błąd dwa razy z rzędu.
  • Ona zaśpiewała kilka piosenek pod rząd. Ona zaśpiewała kilka piosenek z rzędu.

Z rzędu czy pod rząd? Komu z naszych czytelników mylą się te wyrażenia? Przyznajcie się koniecznie w komentarzach!

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.