fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Póki co – poprawnie czy nie?

Póki co jest notowane w wielu odmianach języka, jego obecność jest szczególnie zauważalna w mowie potocznej. Ten zwrot słyszymy zarówno w codziennych rozmowach, jak i w telewizji, radiu itp. Pojawia się również w literaturze oraz prasie. Jest niezwykle popularny, ale czy poprawny? Zapraszam do artykułu, w którym dowiecie się wszystkiego na ten temat.

póki co poprawnie czy niepoprawnie błąd rusycyzm jak się pisze mówi dylemat problem pytanie wyjaśnienie odpowiedź pisownia poradnik poradnia językowa Polszczyzna.pl

Póki co – poprawnie czy nie?

Póki co – pochodzenie

Owo wyrażenie ma swoje korzenie w języku rosyjskim. Nie jest dla nas rodzime, choć na pierwszy rzut oka mogłoby się tak wydawać z powodu jego popularności i swojskiego brzmienia. W oryginalnym języku zapisywane jest w następujący sposób: покá что [wym. poka czto] i oznacza tam po prostu „dopóki”. Poniżej przykład użycia w języku rosyjskim:

Покa что порядок зapuсовкu. (tłumaczenie: Dopóki zamówienie jest w toku).

Póki co – poprawna i błędna forma wyrażenia

Ustaliliśmy już, że póki co jest rusycyzmem. Ponadto językoznawcy jednogłośnie uważają to wyrażenie za błąd, którego należy unikać w każdej wersji języka polskiego, także potocznej. Aby nasze wypowiedzi były poprawne, powinniśmy się zastanowić, czy ów zwrot występuje w naszym języku w nieco innym brzmieniu. Otóż tak! Poprawną formę dla polszczyzny widzimy w poniższych przykładach:

Póki pozostanę w mieście, nie będę mógł spełnić moich planów.

Dopóki chodzę do szkoły, czuję, że codziennie się rozwijam.

Dopóki będziesz w domu rodzinnym, dopóty nie poznasz smaku wolności.

Widać tutaj, że właściwe jest jedynie użycie nie całego zwrotu, ale pierwszego słowa, jeśli wprowadza ono zdanie podrzędne mówiące o zakończeniu danej czynności czy stanu. Funkcjonuje ono jako spójnik. Występuje w dwóch równoznacznych formach: póki oraz dopóki. Może również łączyć się z póty lub dopóty, którego używamy w zdaniu nadrzędnym.

Natomiast póki co (w znaczeniu: do tej pory) jest błędną formą, którą powinniśmy zastąpić innymi wyrazami.

Póki co – co zamiast?

Aby mówić poprawnie, możemy użyć wielu synonimów tego wyrażenia. Oto przykłady:

  • jak dotąd,
  • nadal,
  • jeszcze,
  • do tej pory,
  • dotychczas.

Taka zamiana może wyglądać w zdaniach w ten sposób:

(Póki co) Nadal nie odrobiłem pracy domowej.
Jestem (póki co) jeszcze w domu, niedługo wychodzę.
(Póki co) Jak dotąd nie widziałam spadającej gwiazdy.

Mamy nadzieję, że udało nam się przekazać Wam niezbędne informacje na temat opisywanego rusycyzmu i rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości, a póki co nie będzie już gościło w polskiej mowie.

?

Napisane przez

Absolwentka polonistyki UW, studentka komunikacji wizerunkowej UWr. Miłośniczka kotów oraz ciągłego odkrywania nowych miejsc. Przygoda z językiem przerodziła się w fanatyczne poszerzanie wiedzy o leksyce i etymologii.