fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Za bardzo czy zabardzo? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Kolejny raz zajmiemy się pisownią łączną i rozdzielną. Wiadomo, że nie należy ona do najłatwiejszych, więc dotyczy całkiem sporej grupy słów, wyrażeń, zwrotów. Za bardzo czy zabardzo? Jak prawidłowo to zapisać? Wyjaśnienia w poniższym tekście.

Poprawna jest tylko forma za bardzo.

Złożyć czy złorzyć? Poprawna forma

Ponieważ za bardzo należy do grupy tak zwanych wyrażeń przyimkowych, czyli jest połączeniem przyimka z rzeczownikiem, liczebnikiem, przysłówkiem, przymiotnikiem albo zaimkiem, to według zasad ortografii języka polskiego, poszczególne składniki wyrażeń przyimkowych zapisuje się oddzielnie. Z tego względu poprawną formę stanowi za bardzo, a nie zabardzo.

Za bardzo czy zabardzo? Poprawna forma już znana!

Wyrażenie za bardzo pozwala podkreślić jakieś cechy. Pomaga też wzmocnieniu przekazu w odniesieniu do przymiotnika, przysłówka lub czasownika. Synonimami wyrażenia za bardzo są: nadto, przesadnie, za dużo, niewspółmiernie, ponad miarę.

Sklep Nadwyraz.com

Za bardzo czy zabardzo? Przykłady zdań

  • Czasem chyba za bardzo ufam niektórym, a potem się na nich zawodzę i rozczarowuję.
  • Wszyscy uważają Mariolę za bardzo piękną kobietę.

Za bardzo czy zabardzo? Przykład z literatury

Zawsze się bałam. Bałam się być zbyt brzydka i bałam się być zbyt piękna. Bałam się za bardzo zbliżyć do drugiego człowieka i równie mocno obawiałam się odrzucenia. Bałam się drwin. Bałam się oskarżeń, że się mylę, i równie mocno obawiałam się uznania mnie za arogancką, kiedy miałam rację. Takie życie bardzo wyczerpuje. W końcu brakuje już sił, wszystkie źródła są puste i człowiek chce tylko wydobyć się ze swojego życia. Zmienić. Stać kimś innym.

Majgull Axelsson, Ta, którą nigdy nie byłam

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X