fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zależy czy zalerzy? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Wybór między nimi, to jedna z ortograficznych wątpliwości dotyczących poprawnego zapisu słów. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego?

Zależy czy zalerzy? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma zależy.

Zależy czy zalerzy? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawnie zwrot zależy zapisujemy przez ż. Ta pisownia nie jest uzasadniona żadną regułą ortograficzną. Tłumaczy ją historia związana z rozwojem języka polskiego.

Słowo zależeć wywodzi się od prasłowiańskiego legti. Wraz z ewolucją polszczyzny, g zostało zastąpione w pisowni przez ż. W związku z tym, że prawidłowy zapis jest uwarunkowany historycznie, jedyną metodą, aby poradzić sobie z jego zapamiętaniem, wymagane jest nauczenie się go.

Oznacza pragnąć być z kimś, coś mieć lub osiągnąć. Może również oznaczać, że coś lub ktoś jest uzależnione od czegoś lub kogoś albo podlega komuś lub czemuś.

Zależy czy zalerzy? Przykłady zdań

  • Mojej siostrze zależy na tym, żeby dobrze zdać maturę.
  • Bardzo zależy mi na tym, żeby być z tą dziewczyną.
  • To czy dostaniesz dobrą ocenę ze sprawdzianu, zależy od tego jak się nauczysz.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.