fbpx

Pompka czy pąpka? Która forma jest poprawna?

Słowo, które znajduje się w tytule niniejszego tekstu, to zarówno nazwa urządzenia do napełniania czegoś wodą lub powietrzem oraz ćwiczenia gimnastycznego. Jego prawidłowy zapis sprawia problemy niektórym użytkownikom języka polskiego. Która z przedstawionych form jest poprawna? Pompka czy pąpka? Wyjaśnienie znajdziecie poniżej.

Pompka czy pąpka? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma pompka.
Sklep Nadwyraz.com

Pompka czy pąpka? Jak to zapisać? Poprawna forma

Część użytkowników języka polskiego ma nieuzasadniony lęk przed dwuznakiem om. Oczywiście są przypadki kiedy jest on błędny, ale są również takie, kiedy jest on jak najbardziej poprawny.

Jedyną poprawną formę stanowi zapis pompka.W tym przypadku, jakim jest wyraz pompka, mamy do czynienia z sytuacją, w której przed spółgłoską zwarto-szczelinową p stosujemy pisownię przez om, czyli pisownia pozostaje zgodna z wymową.

Wynika to zasady, która mówi, że dwuznak ten zapisujemy przed spółgłoskami zwarto-szczelinowymi, do których należy p.

Słowo pompka jest zdrobnieniem od słowa pompa, które to jest zapożyczeniem z języka francuskiego. W tym języku zapisuje się je jako pompe. To również może pomóc w zapamiętaniu prawidłowej formy.

Pompka czy pąpka? Przykłady zdań

  • Pożyczyłem jej moją pompkę do roweru.
  • Sok jest w tej butelce z pompką. Stoi na stole w kuchni.
  • Uczniowie na lekcji wychowania fizycznego robili różne ćwiczenia między innymi pompki.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X