fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zażądać czy zarządać? Która forma jest poprawna?

To czego chcemy możemy wyrażać na różne sposoby, w zależności od sytuacji. Gdy mówimy o  tym w sposób łagodny, określamy to prośbą. W innych okolicznościach, na przykład w obliczu rozpaczy nazywamy to błaganiem. Natomiast gdy wymagamy czegoś od kogoś w sposób kategoryczny, to powinniśmy zażądać czy zarządać? Odpowiedź poniżej.

Zażądać czy zarządać? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest wyłącznie forma zażądać.

Zażądać czy zarządać? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pomyłki dotyczące właściwej pisowni rz i ż należą do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to problematyczne. Wybór między nimi, to jedna z ortograficznych wątpliwości dotyczących poprawnego zapisu słów. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego?

Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Zażądać czy zarządać? Który zapis jest prawidłowy?

Jedyną poprawną formą zapisu czasownika zażądać jest oczywiście zapis, w którym występuje ż.

Aby poradzić sobie z zapamiętaniem poprawnej formy pisowni słowa zażądać należy się jej nauczyć. Nie uzasadnia jej bowiem żadna z obowiązujących reguł, które regulują kwestie dotyczące ortografii języka polskiego. Zapis ten jest bowiem uwarunkowany historycznie, a to oznacza, że powstał w wyniku rozwoju naszego języka ojczystego.

Czasownik zażądać oznacza domagać się czegoś w sposób zdecydowany, używając przy tym ostrych i stanowczych sformułowań. Wywodzi się od prasłowiańskiego *žędati 'pragnąć czegoś, łaknąć, prosić'. Jak nietrudno zauważyć ani zapis, ani znaczenie tego wyrazu nie uległy żadnej zmianie.

Sklep Nadwyraz.com

Zażądać czy zarządać? Przykłady zdań

  • Nadawca ważnej przesyłki może zażądać od adresata potwierdzenia jej odbioru.
  • Policjant podczas kontroli ma obowiązek zażądać od kierowcy okazania dokumentów. Ma również prawo sprawdzić stan jego trzeźwości.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X