fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nawzajem czy wzajemnie – która forma jest poprawna?

Wiele osób zastanawia się, czy stosowane wymiennie słowa nawzajem i wzajemnie mają to samo znaczenie. Pytają również, czy można ich używać zamiennie niezależnie od kontekstu, nie uchybiając poprawności językowej, i co decyduje o wyborze jednego z nich. Odpowiedzmy zatem na dręczące pytania i rozwiejmy wszelkie wątpliwości. Mówimy nawzajem czy wzajemnie?

nawzajem czy wzajemnie poprawna forma jak się pisze jak zapisać jak mówić jak się mówi pytanie rozwiązanie odpowiedź wyjaśnienie przykład przykłady Polszczyzna.pl

Nawzajem czy wzajemnie? Która forma jest poprawna?

Nawzajem i wzajemnie – co to znaczy?

Słowo nawzajem znaczy tyle co: „obopólnie, jeden drugiemu, wzajemnie (!)”, np.

Ania i Tomek ufali sobie nawzajem.

Nawzajem pełni również funkcję zwrotu grzecznościowego o znaczeniu: „także i dla ciebie, także i dla pani/pana” – w tym kontekście słowo często służy jako odpowiedź na życzenia, np.

– Smacznego! – Dziękuję! Nawzajem!

Podobnie brzmiące definicje znajdziemy w słowniku pod hasłem wzajemnie. Słowo to znaczy bowiem dokładnie to samo co wyraz nawzajem – są to więc synonimy.

Nawzajem czy wzajemnie?

Omawiane słowa możemy stosować zamiennie. Wyboru jednego z nich dokonuje tylko i wyłącznie użytkownik języka. Co więc kieruje jego decyzją? Niekiedy to indywidualne upodobania, innym razem nawyk, a czasami nawet własne widzimisię.

Jeśli więc ktoś życzy Ci wszystkiego najlepszego, a Ty w stosunku do tej osoby również żywisz ciepłe uczucia, możesz zareagować w słowach:

„Dziękuję, nawzajem”,

ale twoja odpowiedź może brzmieć również:

„Dziękuję, wzajemnie” – obydwa warianty są poprawne i równoznaczne.

Sklep Nadwyraz.com

Jeżeli chcesz powiedzieć o tym, że dwie osoby, rzeczy lub sytuacje pozostają wobec siebie w tym samym stosunku, to i w tym przypadku śmiało i bez obaw możesz wybierać między tymi dwoma słowami, np. ufamy sobie nawzajem/wzajemnie, szanujemy się nawzajem/wzajemnie, pomagamy sobie nawzajem/wzajemnie itd.

Nawzajem czy wzajemnie? Na zakończenie

Nawzajem czy wzajemnie? – żadne z omawianych słów nie jest w żaden sposób lepsze. Można stosować je zamiennie, nie narażając się na językowy błąd.

?

Napisane przez

Absolwentka polonistyki i filozofii. Korektorka i copywriterka. Ponadto matka jedynaka i rasowa kociara. Język od zawsze był przedmiotem jej żywej i wielkiej fascynacji.