fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Złoty czy złotych? A może złote? Czy wiesz, kiedy używać tych form?

Złoty, złote, złotych – czy wiesz, kiedy używać tych form?

Wszystkie formy odmiany polskiej jednostki monetarnej są poprawne, ale odnoszą się do różnych kontekstów. W tym przypadku wszystko zależy od liczebnika.

Złoty to mianownik liczby pojedynczej, więc występuje tylko z liczebnikiem jeden: Promocja – kup drugi produkt za jeden złoty. Bilet kosztował jeden złoty. Wyrażenie jeden złoty można zastąpić wyrazem złotówka.

Złote to mianownik liczby mnogiej. Nas jednak interesuje biernik, który przyjmuje taką samą formę. Ze względów historycznojęzykowych liczebniki od dwóch do czterech łączą się właśnie z biernikiem, a więc: Mam dwa złote. Kasia jest mi winna trzy złote. Kanapka kosztuje cztery złote.

Złotych to z kolei dopełniacz liczby mnogiej, który łączy się z liczebnikami powyżej pięciu, dlatego powiemy: Mam tylko pięć złotych. Do kupna bluzki brakuje mi jeszcze osiemnastu złotych. Na aukcji zebrano sto siedemdziesiąt dziewięć złotych.

?

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.