fbpx

Ferii czy feri? Która forma jest poprawna?

Ferie zimowe to obok letnich wakacji, czy przerw świątecznych w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy, najbardziej wyczekiwany czas przez uczniów. Ferie stanowią przerwę od nauki między semestrami. Jednak mimo pozytywnego wydźwięku tego słowa, niektórym osobom sprawia problemy z powodu swojej odmiany. Czy w dopełniaczu wyrazu ferie  powinniśmy zapisać jedno czy dwa i? Odpowiedź  znajdziecie poniżej.

Ferii czy feri? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma ferii.
Sklep Nadwyraz.com

Ferii czy feri? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą jest oczywiście zapis ferii. Forma ferii do dopełniacz rzeczownika ferie. Jak łatwo zauważyć ferie (podobnie jak na przykład wakacje) to rzeczownik z grupy plurale tantum, czyli taki, który występuje jedynie w liczbie mnogiej.

Wyraz ferie został zapożyczony z łaciny. Pochodzi od fēriæ, które oznacza 'dni przeznaczone na odpoczynek; święta’.

W słowach tego rodzaju podczas ich odmiany zawsze piszemy podwójne i.

W Polsce ferie to określenie dwutygodniowej przerwy od nauki między semestrami. Są podzielone na cztery tury dla poszczególnych województw.

Ferii czy feri? Przykłady zdań

  • Moja siostra w czasie ferii razem ze swoją koleżanką wyjechała na zimowisko.
  • Gdy chodziłem do szkoły nie mogłem doczekać się ferii.
  • Podczas tegorocznych ferii maturzyści mieli studniówkę.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X