fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Analog – co to znaczy? Definicja, przykłady użycia

Rzeczownik analog jest z całą pewnością znany wszystkim muzycznym tradycjonalistom. Również chemikom to pojęcie nie jest obce. Co nazywamy analogiem? Z jakiego języka pochodzi ten wyraz? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Analog co to jest przykłady wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Analog – etymologia wyrazu

Termin analog wywodzi się od greckiego análogos oznaczającego ‘odpowiedni, stosowny; proporcjonalny’.

Analog – czyli co? Co to jest, co to znaczy? Wyjaśnienie

1Analog to rzecz lub pojęcie odpowiadające innemu.

2Pod słowem analog może kryć się potoczna nazwa płyty gramofonowej (nazywanej także winylową lub analogową) oraz urządzeń opartych na sygnale analogowym. Analogi były podstawowym środkiem rozpowszechniania nagrań muzycznych od końca wieku XIX aż do lat 80. XX w. Zostały zastąpione przez płyty kompaktowe.

3W chemii analogiem określa się każdy związek chemiczny, w którym co najmniej jeden atom jest zastąpiony innym w porównaniu ze związkiem wyjściowym, a jego ogólna budowa pozostaje niezmieniona.


Analog – przykłady użycia

  • Ewelina do robienia zdjęć używa zarówno aparatu cyfrowego, jak i klasycznego analogu.
  • Jan ma sporą kolekcję analogów, które odtwarza za pomocą gramofonu.

Analog – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

W pierwszym znaczeniu:

  • odpowiednik.

Analog – połączenia wyrazowe

1. Pierwsze znaczenie:

  • analogi aminokwasów, insuliny, witaminy D, E.

2. Trzecie znaczenie:

  • chemiczne, strukturalne, syntetyczne analogi.

Analog – wyrazy pokrewne

  • Analogia, analogiczny, analogiczna, analogiczne, analogicznie, analogizm, analogowy, analogowa, analogowe, analogowo, analogon, analogiczność, analogat, analogizować, analogizowanie.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia wyrazu analog w prasie

Osoby korzystające z nowoczesnej terapii analogami insuliny ludzkiej, podróżują znacznie bezpiecznej. Analogi insuliny umożliwiają lepsze leczenie cukrzycy, zapobiegają wzrostowi poziomu cukru we krwi po posiłku, lepiej pokrywają zapotrzebowanie na insulinę przez całą dobę, [...]

Anna Wojtysiak, Cukrzyk jedzie na urlop, „Gazeta Częstochowska”

Niecałe trzy lata temu Chris Rea żegnał się z nami swoim magnum opus – bezprecedensowym wydawnictwem „Blue Guitars”, czyli pudełkiem zawierającym 11 (!) płyt z oryginalną muzyką i jeden dysk DVD. Po tym ogromnym wysiłku Rea miał już nie nagrywać solowych płyt. W pewnym sensie dotrzymał słowa. Jego nowe dzieło kamufluje nieco Chrisa za pomocą nazwy fikcyjnej grupy The Hofner Bluenotes. Oni, co prawda, wcześniej już występowali na przełomie lat 50. i 60. jako The Delmonts i grali kawałki w stylu The Shadows, ale po trzech latach grupa się rozwiązała. Po pewnym czasie powrócili jako zespół grający bluesy i ballady w stylu Chrisa Rea. Wszystkie te informacje, poza muzyką, są zmyślone. To fantastyczny rockowy apokryf, na który składają się trzy płyty CD i dwa prawdziwe czarne analogi.

Wojciech Mann, Chris Rea znowu czaruje, „Polityka” nr 2647

Rozwiń swoje umiejętności językowe z naszymi zasobami online. Zacznij od wypróbowania naszego korektora do sprawdzania pisowni online. Zapoznaj się także z naszymi artykułami, które odpowiedzą na Twoje pytania, jak na przykład: na razie czy narazie, czyli słowo to piszemy razem czy osobno? Albo też na prawdę czy naprawdę – jak to poprawnie zapisać? oraz spowrotem czy z powrotem? Łącznie czy rozłącznie?.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X