fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Najdroższy czy najdrorzszy? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Wybór między nimi, to jedna z ortograficznych wątpliwości dotyczących poprawnego zapisu słów. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego?

Najdroższy czy najdrorzszy? Która forma jest poprawna?

Poprawna forma to najdroższy.

Najdroższy czy najdrorzszy? Poprawna forma

Poprawna odpowiedź na pytanie tytułowe tego tekstu poradnikowego brzmi: wyłącznie wariant zawierający w zapisie ż, stanowi prawidłową formę zapisu przymiotnika najdroższy.

Dlaczego akurat powinniśmy w taki właśnie sposób zapisywać ten przymiotnik? Wynika to z ortograficznej zasady, zgodnie z którą ż zawsze piszemy wtedy, gdy wymienia się na: g, z, s, ź, dz, h. W przypadku wyrazu najdroższy taka wymiana zachodzi w parze najdroższy –drogi.

Najdroższy to forma przymiotnika drogi w stopniu najwyższym, w rodzaju męskim. Forma rodzaju żeńskiego tego przymiotnika to najdroższa, natomiast forma rodzaju nijakiego to najdroższe.

Jakie jest znaczenie przymiotnika najdroższy?  Coś najdroższego to oczywiście określenie czegoś, co ma najwyższą cenę spośród innych podobnych rzeczy. Najdroższym może być też ktoś, kto oferuje coś po bardzo wysokiej cenie.

Najdroższy lub najdroższa to również określenie ukochanej, szczególnie bliskiej osoby, do której żywimy głębokie uczucie miłości, z którą na przykład jesteśmy w związku. Wyrażamy w ten sposób, że ta osoba jest niezwykle ważna w naszym życiu.

Najdroższy czy najdrorzszy? Przykłady zdań

  • Najdroższy tato, wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! Spełnienia wszystkich marzeń oraz dużo miłości. Życzy Twoja córka.
  • Ten model samochodu jest najdroższy ze wszystkich tej marki.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X