fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zuh czy zuch? Która forma jest poprawna?

Tym wyrazem nazywa się człowieka odważnego, potrafiącego poradzić sobie w każdej sytuacji, nie obawiającego się podejmować niebezpiecznych lub trudnych zadań. To słowo, to także określenie osoby w wieku od 6 do 9 lat, należącej do dziecięcej drużyny, czyli najmłodszej grupy w organizacji harcerskiej. W jaki sposób prawidłowo zapisać to słowo? Zuh czy zuch? Odpowiedź w poniższym poradniku językowym.

Zuh czy zuch? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma zuch.

Zuh czy zuch? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą jest oczywiście ta, w której w zapisie pojawia się dwuznak ch, a więc zuch.

Użycie dwuznaku ch w pisowni słowa zuch jest zgodne z regułą języka polskiego, która mówi o tym, że ch zapisujemy wtedy gdy w innej formie tego samego wyrazu wymienia się na dwuznak sz, w tym przypadku będzie to: zuch, bo zuszek.

Wyraz zuch jest najprawdopodobniej skrótem powstałym od przymiotnika zuchwały. Przymiotnik ten pierwotnie był nacechowany negatywnie. Oznaczał wyłącznie kogoś bezczelnego, aroganckiego, a nie jak współcześnie również kogoś odważnego, śmiałego.

Mniej więcej w połowie XIX w. ten negatywny wydźwięk przekształcił się w ironiczno-żartobliwy i sam przymiotnik zuchwały uległ również skróceniu do słowa zuch.

Synonimy słowa zuch w znaczeniu kogoś odważnego to: śmiałek, śmiały, gieroj, kozak, junak, zawadiaka, chwat, mołojec.

Zuh czy zuch? Przykłady zdań

  • Moja siostra w dzieciństwie była zuchem, ponieważ należała do harcerstwa.
  • Po tym jak ją obroniłem przed tymi chłopakami, powiedziała, że jestem prawdziwym zuchem.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.