Biblia czy biblia – jak zapiszemy to słowo?
Chyba większości z nas zdarzyło się zastanawiać: powinniśmy pisać Biblia czy biblia? Na początku ustalmy, co oznacza ten rzeczownik – a ma on aż dwa znaczenia! W zależności od pisowni mamy do czynienia albo z chrześcijańską księgą składającą się ze Starego i Nowego Testamentu, albo z pozycją będącą kompendium wiedzy na jakiś temat. I właśnie to decyduje, czy pierwsza litera będzie wielka, czy mała.
Biblia czy biblia? Jak to się pisze?
Biblia czy biblia? Która forma jest poprawna?
Otóż należy zaznaczyć, że obie formy zapisu są poprawne, jednak zależą od kontekstu i znaczenia. Sprawdźmy więc, kiedy piszemy Biblia, a kiedy biblia.
Biblia – kiedy piszemy wielką literą?
Pismo Święte będące podstawą religii chrześcijańskich to przypadek, w którym zapisujemy słowo Biblia wielką literą. Jest to zapis poprawny językowo i niewynikający z żadnych przekonań, choć często kojarzy się z okazywaniem szacunku dla słów pochodzących od Ducha Świętego. Obecnie Biblia jest uznawana za nazwę własną i dlatego należy ją zapisywać dużą literą.
Biblia – kiedy piszemy małą literą?
Na przestrzeni lat nazwa Biblia rozszerzyła swoje znaczenie i teraz spotykamy to określenie pisane małą literą. Nie jest to błąd: pisząc biblia, odnosimy się do książki czy też innego ważnego źródła wiedzy i podkreślamy jego ogromne znaczenie dla danej dziedziny. Biblia pisana małą literą często występuje w formie żartobliwej, jednak mimo to jest to określenie bardzo nobilitujące: nazywamy coś biblią tylko, jeśli dana rzecz dostarcza nam dużej dawki rzetelnej wiedzy.
Biblia czy biblia? Już wszystko jasne! Przykłady w zdaniach
Podczas zajęć z literatury starożytnej omawiano fragmenty Biblii.
Stałym elementem każdej mszy jest czytanie Biblii.
Podręcznik Michaiła Czechowa to biblia studentów szkoły aktorskiej.
Ta książka to prawdziwa biblia dla informatyków!
?