fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Gorzka czy gożka? Jak poprawnie to zapisać?

Tytułowego przymiotnika używamy gdy mówimy o czymś, co ma ostry, nieprzyjemny smak lub zapach. To znaczenie dosłowne. Możemy tez go użyć w znaczeniu potocznym, gdzie będzie określał coś, co jest związane z przykrymi uczuciami, przeżyciami lub doświadczeniami. Która forma jest bezbłędna? Gorzka czy gożka? Odpowiedź poniżej.

Gorzka czy gożka? Która forma jest poprawna?

Poprawną formą jest zapis gorzka.

Gorzka czy gożka? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Pomyłki w pisowni słów, które je zwierają należą do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. Dzieje się tak dlatego, że w wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Która forma jest więc tą prawidłową?

Przymiotnik określający jeden ze smaków odczuwalnych przez człowieka, poprawnie powinniśmy zapisać przez rz, a więc gorzka.

Tutaj stosujemy zasadę ortografii języka polskiego, zgodnie z którą dwuznak rz piszemy wtedy, gdy wymienia się on na r w słowach tego samego pochodzenia, czyli w innych formach wyrazu lub w wyrazach pokrewnych. W omawianym przypadku taka wymiana zachodzi na przykład w gorzka - gorycz.

Sklep Nadwyraz.com

Gorzka czy gożka? Przykłady zdań

  • Lubię gorzką, białą i mleczną czekoladę.
  • Doskonale znam smak gorzkiej porażki w wielu dziedzinach życia.
  • Sałata rukola jest lekko gorzka w smaku.
  • Nawet gorzka prawda, czyli ta bolesna, jest o wiele lepsza od kłamstwa.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X