fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Blogu czy bloga? Blog żyje!

W XXI wieku pamiętniki przeniosły się do sieci. Mają one niewątpliwą zaletę – zamiast ukrywać nasze przemyślenia w szufladzie, możemy podzielić się nimi ze światem. Ponadto internetowe zapiski pozwalają wchodzić w interakcję z czytelnikami i dostrzec innym nasz talent pisarski, a nawet… mogą zapewnić autopromocję czy zarobki. No dobrze, tyle tytułem wstępu. Dziś krótki tekst poświęcony blogom. Jak należy poprawnie odmieniać ten rzeczownik – blogu czy bloga? Czy blog żyje?

Bloga czy bloga?

Rodzaj męski żywotny i nieżywotny

Polscy gramatycy w liczbie pojedynczej wyróżniają kilka rodzajów gramatycznych – z podstawówki znamy męski, żeński i nijaki. Co powiecie na to, że męski może występować w kilku wariantach? Najczęściej jednak mówi się o rodzaju męskim żywotnym i męskim nieżywotnym. Pierwszy z nich dotyczy istot żywych, a drugi – rzeczy i zjawisk. Do której z tych kategorii powinniśmy zaliczyć blog?

Zgodnie z regułą rzeczowniki żywotne w dopełniaczu i bierniku mają końcówkę -a:  strażaka, Jana, kotaa nieżywotne – końcówkę -u (czasami również -a) lub zerową:

D. kogo? czego? stołu, deszczu, parasola
B. kogo? co? stół, deszcz, parasol

A co z blogiem?

Słowo blog, podobnie jak inne stosunkowo nowe (komputer, e-mail czy SMS), uległo tendencji do odmieniania go w taki sposób, jakby było rzeczownikiem żywotnym, dlatego piszemy bloga, czytamy bloga, prowadzimy bloga. Oczywiście możemy zastosować normę wzorcową: piszemy blog, czytamy blog, nie prowadzę już blogu, jednak – sami przyznajcie – brzmi to sztucznie. Z tego powodu językoznawcy nie mają problemu z faktem, że Polacy mówią o blogu jak o istocie żywej.

Sklep Nadwyraz.com

Podsumujmy:

  1. wzorcowo – blogu, powszechnie – bloga
  2. wzorcowo – blog, powszechnie – bloga.

Niezależnie od tego, który wariant wybierzecie, nie popełnicie błędu. Blogi też żyją, nie sądzicie? Szczególnie gdy dzielicie się z nami przemyśleniami na poruszane przez nas tematy, komentując nasze posty.

Napisane przez

Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na UAM w Poznaniu. Od 2013 r. pracuje jako nauczycielka języka polskiego, zajmuje się również pisaniem tekstów. Język ojczysty uwielbia od zawsze.

X