fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Pomarzyć czy pomażyć? Która forma jest poprawna?

Tytułowym słowem określamy taki stan, w którym bardzo intensywnie myślimy o tym, co bardzo chcemy mieć, czego chcemy doświadczyć, jak zaspokoić jakieś pragnienie lub zrealizować jakieś plany. Czasami udaje się to spełnić, czasami nie. W jaki sposób prawidłowo zapisać to słowo? Pomarzyć czy pomażyć? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Pomarzyć czy pomażyć? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma pomarzyć.

Pomarzyć czy pomażyć? Jak to zapisać? Poprawna forma

Mylenie w pisowni „rz” i „ż” należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. W tym poradniku zapoznacie się ze słowem, które jest tematem poniższego tekstu poradnikowego? Pomarzyć czy pomażyć? Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Jedyna poprawną formą jest oczywiście wariant z użyciem rz, a więc pomarzyć.

Słowo pomarzyć pochodzi od czasownika marzyć oraz od rzeczownika marzenie, który z kolei posiada pokrewny wyraz mara.

Według reguły ortograficznej języka polskiego w sytuacji kiedy rz wymienia się na r w wyrazie pokrewnym, dany wyraz zawsze zapiszemy przez rz. W przypadku pomarzyć za takie słowo pokrewne może być uznany wyraz mara.

Pomarzyć czy pomażyć? Przykłady zdań

  • Ta dziewczyna ma do mnie bardzo negatywny stosunek, więc mogę sobie tylko pomarzyć o tym, by zmieniła zdanie na mój temat.
  • Przed zaśnięciem lubię sobie pomarzyć, że jestem szczęśliwy z tą dziewczyną.
  • O niektórych rzeczach można tylko pomarzyć, bo niestety i tak się nie spełnią.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X