fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nie dobrze czy niedobrze? Która forma jest poprawna?

Pisownia łączna i rozdzielna obejmująca zasady nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Jest przy tym jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego przysłówka? Nie dobrze czy niedobrze? Odpowiedź poniżej.

Nie dobrze czy niedobrze? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma niedobrze.

Nie dobrze czy niedobrze? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą tytułowego przysłówka jest wariant z pisownią łączną, a więc niedobrze.

Przysłówek niedobrze jest złożony z partykuły nie oraz przysłówka dobrze. W takim wypadku przy zapisie tego słowa stosujemy zasadę językową, która mówi wyraźnie, że partykułę nie z przysłówkami odprzymiotnikowymi, a do takich zalicza się dobrze, zawsze zapisujemy łącznie.

Znaczenie przysłówka niedobrze

Przysłówek niedobrze to rzecz jasna przeciwieństwo przysłówka dobrze. Używa się go w kilku znaczeniach.

Niedobrze to inaczej nie tak jak trzeba. W tym znaczeniu synonimami są: nieprawidłowo, niepoprawnie, niewłaściwie, nietrafnie, niecelnie, nienależycie, nierealnie, błędnie, mylnie, fałszywie, wadliwie, opacznie, źle.

Niedobrze oznacza także wyglądać źle pod względem fizycznym, zdrowotnym. Tutaj możemy użyć następujących synonimów: niezdrowo, słabo, anemicznie, wątło, wątle, cherlawo, chorobliwie, mizernie, chuchrowato, rachitycznie, mimozowato, słabowicie, źle.

Niedobrze to również ze złym skutkiem, nieszczęśliwie. W tym przypadku synonimami są: nieszczęśliwie, niewesoło, nieciekawie, niepomyślnie, niekorzystnie, negatywnie, ujemnie, niefortunnie, złowróżbnie, złowrogo, źle, ponuro, fatalnie, czarno, niefartownie.

Niedobrze oznacza też nieprzychylnie, niezgodnie z zasadami moralnymi. Tutaj możemy zastąpić ten przysłówek następującymi synonimami: nieprzyjaźnie, nieprzychylnie, niesympatycznie, antypatycznie, niegrzecznie, nieuprzejmie, nieżyczliwie, niechętnie, nieufnie, wrogo, chłodno, ozięble, lodowato, zimno, krytycznie, negatywnie, niemile, niepochlebnie, z rezerwą, z dystansem.

Niedobrze to inaczej ze skrępowaniem, bez poczucia komfortu psychicznego. W tym znaczeniu synonimami tego przysłówka są: nieprzyjemnie, nieswojo, niezręcznie, źle, nijak, nijako, głupio, łyso.

🤓 Sprawdź ofertę naszych e-booków:

Nie dobrze czy niedobrze? Przykłady zdań

  • Ostatnio niedobrze się u mnie dzieje.
  • Bardzo niedobrze zrobiłaś, że tak mnie potraktowałaś.
  • Czuję się niedobrze. Boli mnie głowa i mam dreszcze. Chyba się przeziębiłem.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X