fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Bród czy brud – która forma jest poprawna?

Zaledwie jedna litera różni powyższe słowa – różnica między nimi jest więc niewielka. Przynajmniej pozornie. Pisownia tych wyrazów całkiem słusznie budzi bowiem poważne wątpliwości. Postarajmy się je rozwiać i odpowiedzieć na pytanie – jak piszemy: bród czy brud? Którą formę wybrać?

Bród czy brud? Poprawna forma. Wyjaśnienie, słownik, poradnia Polszczyzna.pl

Bród czy brud? Poprawna pisownia

Bród czy brud – która forma jest poprawna?

Targanym wątpliwościami spieszymy donieść, że obydwie powyższe formy są poprawne. Nie popełnimy więc błędu, pisząc zarówno „bród”, jak i „brud”.
Sęk w tym, że omawiane słowa mają inne znaczenia – wybór pomiędzy „ó” a „u” uzależniony zatem będzie od kontekstu, w którym chcemy któregoś z wyrazów użyć.

W związku z tym poniżej podajemy definicje każdego z nich. Przy okazji zaś warto przypomnieć, że wyrazy o tym samym brzmieniu, ale innej pisowni i znaczeniach, to homonimy.

Brud – co to znaczy?

Brud to – najprościej rzecz ujmując – brak czystości, jego przeciwieństwo. To wszelkie zanieczyszczenia, nieczystości,
„Wielki słownik języka polskiego” podaje następującą definicję słowa:

błoto, kurz lub inne podobne substancje znajdujące się na czymś lub w czymś i powodujące, że wygląd tego odbiega od takiego, jaki uznaje się za dobry.

Słowniki – obok powyżej przytoczonej definicji – podają jednak często jeszcze jedno znaczenie wyrazu „brud”. Brudem nazwać możemy również niemoralne, nieuczciwe postępowanie.

Bród – co to znaczy?

Bród to z kolei płycizna, płytkie miejsce na rzece, jeziorze, stawie, przez które można przedostać się na drugi brzeg.

Wyraz występuje często jako połączenie „w bród” – wówczas chodzić może o sposób przeprawiania się przez wodę, kiedy dotyka się dna (pieszo, konno itd.).

Ale nie tylko!
Jeśli bowiem powiemy, że czegoś jest w bród, to oznacza to, że czegoś jest bardzo dużo, pod dostatkiem, obficie, wystarczająco itd.

Napisane przez

Absolwentka polonistyki i filozofii. Korektorka i copywriterka. Ponadto matka jedynaka i rasowa kociara. Język od zawsze był przedmiotem jej żywej i wielkiej fascynacji.