fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Czarodziejów czy czarodziei? Która forma jest poprawna?

W dobie tak dużego zainteresowania Wiedźminem i Harrym Potterem nie możemy nie wspomnieć o poprawnej odmianie rzeczownika czarodziej. Czarodziejów czy czarodziei? Za pomocą czarodziejskiej różdżki wyczarowaliśmy dla Was poradnik z odpowiedzią na to pytanie. Zapraszamy do zgłębienia tajników językowej magii i praktykowania deklinacyjnych zaklęć na podstawie niniejszego artykułu. Przeczytajcie!

Czarodziejów czy czarodziei - poprawna forma. Jak się pisze i mówi? Poradnia Polszczyzna.pl

Czarodziejów czy czarodziei – co wybrać?

Nieważne, na którą formę się zdecydujemy, obie są tak samo poprawne. Warianty te występują w dopełniaczu i bierniku i mogą być stosowane zamiennie. Poniżej przedstawiamy pełną odmianę przez przypadki rzeczownika czarodziej w liczbie mnogiej.

M. czarodzieje
D. czarodziejów / czarodziei
C. czarodziejom
B. czarodziejów / czarodziei
N. czarodziejami
Ms. czarodziejach
W. czarodzieje

Czarodziejów czy czarodziei? Znamy już odpowiedź!

Przyjrzyjmy się zatem kilku przykładom zdań.

  • Jako dziecko wierzył w istnienie czarodziei, magów i innych baśniowych istot.
  • To stek bzdur! Nie ma czarodziei, ni wróżek, ni elfów . To wszystko bajki!
  • W pojedynku czarodziejów wygrał ten, który był potężniejszy i lepiej opanował czarną magię.
  • Poszli zjeść do Niewinnych Czarodziejów, znanej i przytulnej restauracji.

Pamiętajcie, że w przykładowych zdaniach omawiane formy czarodziejów i czarodziei mogą być stosowane zamiennie. W końcu obie są poprawne!

Księgarnia Polszczyzna.pl

Czarodziejów czy czarodziei? Już wszystko jasne! Przykłady z literatury

– A zatem oświeć mnie. Co powoduje, że nagle tyle osób chce uwolnić mnie od ciężaru odpowiedzialności, pragnie przejąć moje obowiązki i zaopiekować się moją wychowanką? Czego chce od Ciri Rada Czarodziejów? Czego chcą od niej Dijkstra i król Vizimir, czego chcą od niej Temerczycy? Czego chce od niej niejaki Rience, który w Sodden i Temerii zamordował już trzy osoby, które przed dwoma laty miały kontakt ze mną i z dziewczynką? Który omal nie zamordował Jaskra, próbując zdobyć o niej informacje?

Andrzej Sapkowski, Krew elfów

Ron zaczął uczyć Harry’ego gry w szachy czarodziejów. Od szachów mugoli różniły się tym, że figury były żywe, co sprawiało wrażenie, że dowodzi się oddziałami w bitwie. Komplet figur Rona był bardzo stary i zniszczony. Jak wszystko, co posiadał, należał kiedyś do któregoś z członków jego rodziny – w tym przypadku do dziadka.

J.K. Rowling, Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.

X