fbpx

Cham czy ham? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Pisownia przez „ch” i „h” potrafi sprawić problemy. W wymowie brzmią niemal identycznie. Są jednak osoby, które potrafią każdy z tych dwóch dźwięków wymawiać inaczej. Zasadniczym pytaniem, na które odpowiada poniższy tekst jest to jak prawidłowo zapisać słowo określające człowieka, który zachowuje się niestosowne, a czasem nawet wręcz podle? Cham czy ham? Odpowiedź poniżej.

Cham czy ham? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma: cham.

Sklep Nadwyraz.com

Cham czy ham? Poprawna forma

Słowo cham zapisujemy wyłącznie przez „ch”. Obecnie chamem określa się człowieka, który jest źle wychowany i nie potrafi się zachować. Zachowanie chama jest ordynarne, bezczelne, wulgarne i prostackie. Cham często obraża innych.

Dawniej chamem nazywano człowieka nisko urodzonego, pochodzącego z niskiej warstwy społecznej. Odnosiło się to głównie do chłopów lub parobków.

Cham jest to określenie pochodzące z Biblii. Wzięło się od imienia jednej z postaci ze Starego Testamentu, a mianowicie od Chama, syna Noego. Cham został przeklęty przez Noego za niewłaściwe zachowanie się wobec niego. Historia ta jest opisana w 9. rozdziale Księgi Rodzaju, w wersetach od 18 do 29. (Rdz 9, 18-29)

Cham czy ham? Przykłady zdań

  • Ich sąsiad jest zwykłym chamem.
  • Ten mój zwierzchnik zachowuje się jak kompletny cham.

Cham czy ham? Przykład z literatury

Najbardziej znanym wszystkim cytatem ze słowem cham, jest ten oto fragment:

CHOCHOŁ

w takt się chylą a przygrywa

Miałeś, chamie, złoty róg,

miałeś, chamie, czapkę z piór:

czapkę wicher niesie,

róg huka po lesie,

ostał ci sie ino sznur,

ostał ci sie ino sznur

Stanisław Wyspiański, Wesele

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X