fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Menażka czy menarzka? Która forma jest poprawna?

Wszyscy, którzy byli lub są harcerzami lub żołnierzami, wiedzą czym jest przedmiot, którego nazwa znajduje się w treści tego poradnika językowego. Jednak ci z Was, którzy nie wiedzą czym jest ta rzecz oraz w jaki sposób poprawnie zapisać jego nazwę, menażka czy menarzka, odpowiedzi na to wszystko znajdziecie w poniższej treści.

Menażka czy menarzka? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma menażka.

Menażka czy menarzka? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedynym poprawnym zapisem jest menażka.

Dlaczego? Prawidłowa pisownia z użyciem ż  jest uwarunkowana etymologią menażki.

Otóż wyraz menażka pochodzi od francuskiego ménage, które oznacza 'wnętrze domu, dobytek; zarządzanie gospodarstwem domowym; gospodarstwo domowe'. Do języka polskiego do słowo trafiło pod postacią menaż i było stosowane w znaczeniu 'gospodarstwo domowe; oszczędne gospodarowanie; jadłodajnia (kuchnia) wojskowa'. Z czasem do wyrazu menaż dodany został przyrostek –ka.

Zasady ortograficzne obowiązujące w języku polskim mówią, że jeśli w danym słowie, które jest zapożyczone, a w którym występuje spółgłoska g, zawsze zapisywane są zgodnie z tym jak są wymawiane w oryginalnym języku.

Czym jest menażka? To lekki zamykany pojemnik z pokrywką, wykonany najczęściej z aluminium. Menażka służy do przechowywania i przenoszenia posiłku. W menażce można też przygotować posiłek, stawiając ją na źródle ciepła. Z menażki można również spożyć posiłek, który w niej przygotowaliśmy lub przechowujemy. Menażka używana jest głównie przez harcerzy i żołnierzy. Naczynie to doskonale sprawdza się w warunkach polowych. Dlatego też jest podstawowym elementem wyposażenia harcerskiego i żołnierskiego ekwipunku. Może się ona również przydać na wszelkich obozach turystycznych.

Menażka czy menarzka? Przykłady zdań

  • Moja siostra w dzieciństwie była harcerką. Do tej pory w jej rzeczach znajduje się pamiątkowa menażka.
  • Na wycieczkę zabraliśmy ze sobą jedzenie w menażce.
  • Na biwaku jedliśmy zupę z menażki.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.