fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Dziób czy dziub? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wyraz znajdujący się w tytule tego tekstu poradnikowego to oczywiście część ciała ptaków. Ale czasami używa się go w potocznym znaczeniu, określając tak usta człowieka, do którego mamy negatywne nastawienie. To słowo to również nazwa przedniej części jednostek pływających, statków i łodzi. Jak widać jedno słowo, a tyle znaczeń. Jednak pytanie brzmi, jak poprawnie je zapisać? Dziób czy dziub? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Dziób czy dziub? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma dziób.

Dziób czy dziub? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia przez ó i u jest jedną z najbardziej kłopotliwych kwestii związanych z poprawną ortografią języka polskiego. Który zapis tego słowa jest tym prawidłowym, dziób czy dziub?

Jedyna poprawna forma zapisu tego rzeczownika to dziób. Dzieje się tak, ponieważ rzeczownik dziób odmienia się na słowa, zapisywane przez o, np. dzioba, dziobu, dziobem, dziobie. Zasada ortograficzna obowiązująca w języku polskim mówi, że jeśli w wyrazach pokrewnych, możliwa jest wymiana o na ó, to zawsze takie słowo zapisujemy przez ó.

Dziób czy dziub? Przykłady zdań

  • Wiele gatunków ptaków ma bardzo charakterystyczny dziób. Do takich należą np. tukany i papugi.
  • Na dziobie statku znajduje się napis z jego nazwą.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X