fbpx

Co nieco czy conieco? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Co nieco czy conieco? O tym możecie przeczytać poniżej.

Co nieco czy conieco? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma co nieco.
Sklep Nadwyraz.com

Co nieco czy conieco? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą jest zapis co nieco. Jest to wyrażenie używane przede wszystkim w mowie potocznej. Oznacza trochę czegoś, niewielką ilość czegoś.

Co nieco to wyrażenie zaimkowe, to znaczy, że jest konstrukcją łączącą zaimek z inną częścią mowy – w tym przypadku stanowi połączenie zaimka co z przysłówkiem nieco. W języku polskim obowiązuje reguła, w myśl której stosujemy zapis rozłączny dużej części wyrażeń zaimkowych. Jednak są od tego wyjątki, od takich należą zrosty.

Co nieco czy conieco? Przykłady zdań

  • Mam ochotę na małe co nieco. Może kupimy lody?
  • Siedzimy sobie wieczorem na kanapie, wypijemy sok i zjemy co nieco.
  • Słyszałem co nieco o tym, ale nie wiem zbyt wiele w tej sprawie.
  • Zajmuję się tym już jakiś czas, zatem wiem co nieco na ten temat.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X