fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Czegokolwiek czy czego kolwiek? Jak to zapisać? Poprawna forma

Kolejne słowo, którego poprawna pisownia budzi wątpliwości. Która wersja jest prawidłowa? Pisana łącznie czy rozdzielnie? Jak zapamiętać poprawną pisownię? Z pomocą przychodzi poniższy tekst. Znajdziecie w nim wszystkie potrzebne wiadomości.

Czegokolwiek czy czego kolwiek? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma czegokolwiek.

Czegokolwiek czy czego kolwiek? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą zapisu jest pisownia łączna, a więc czegokolwiek.

Czegokolwiek jest to odmieniona w dopełniaczu, w rodzaju męskim i nijakim forma zaimka cokolwiek. Z jego pomocą wyrażamy naszą obojętność wobec doboru jakiejś rzeczy lub też zupełną dowolność w tym kierunku.

Jak można zapamiętać poprawną pisownię czegokolwiek? Otóż, pomocna tutaj jest obowiązująca w języku polskim reguła, która mówi, że wszystkie wyrazy zawierające cząstkę -kolwiek, na przykład: cokolwiek, gdziekolwiek, kogokolwiek, zapisujemy łącznie.

Skąd bierze się użycie niepoprawnej formy z pisownią rozdzielną? Być może ma na to wpływ sugerowanie się tym, że wyraz czegokolwiek zawiera cząstkę czego, która sama w sobie funkcjonuje również jako oddzielne słowo, mówiąc bardziej precyzyjnie, forma zaimka pytającego. Jednak w tym przypadku stanowi ono jeden wyraz razem z cząstkę –kolwiek.

Czegokolwiek czy czego kolwiek? Przykłady zdań

  • Proszę Cię, dowiedz się czegokolwiek w mojej sprawie.
  • Gdy będziesz potrzebowała czegokolwiek, daj mi znać. Pomogę Ci z chęcią i przyjemnością.

Czegokolwiek czy czego kolwiek? Przykład z literatury

— Ma mnie pani za człowieka nazbyt pospolitego, jeżeli się pani lęka czegokolwiek z mej strony — rzekł ze źle ukrywaną goryczą.

— Przebacz, przyjacielu mój — odparła, ujmując go za rękę i wodząc po niej palcami ruchem arcysłodyczy. — Wiem, ile jesteś wart. Opowiedziałeś mi całe swoje życie, jest szlachetne, piękne, wzniosłe, godne twego imienia; może nawzajem ja winna ci jestem moje? Ale lękam się zbyt wiele stracić w twych oczach, opowiadając tajemnice, które należą nie tylko do mnie.

Honoré de Balzac, Sekrety księżnej de Cadignan

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X