fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Między innymi – nie musisz już się głowić, jak zapisać poprawnie ten skrót

Język polski obfituje w wiele ciekawych wyrażeń, które posiadają skróty. Często się zastanawiamy, czy gdzieś należy postawić przecinek, kropkę, a może dwukropek. Między innymi to jedno z takich wyrażeń i właśnie na nim się dziś skupimy. Wszystko dlatego, aby nasi czytelnicy nigdy już się nie głowili nad zapisem ani samego wyrażenia, ani też skrótu.

Między innymi – nie musisz już się głowić, jak zapisać poprawnie ten skrót - Polszczyzna.pl

Znaczenie wyrażenia między innymi

Wyrażenie między innymi stosujemy zazwyczaj w sytuacji, gdy chcemy poinformować kogoś o istnieniu dodatkowych opcji. Zazwyczaj jest silnie powiązane z wyliczaniem bądź podkreślaniem istotnych faktów, które nie są widoczne od razu. Oto trzy przykładowe zdania z użyciem tego wyrażenia:

  • Oczywiście podczas praktyk parzyłam kawę, ale nauczyłam się też między innymi tego, jak wypełnić konkretne rodzaje dokumentów czy napisać tekst promujący.
  • Nie masz się czego obawiać, bo wśród zaproszonych gości będą nasi znajomi, między innymi Janek, Franek i Zośka.
  • Wzięłam ze sobą do Turcji trzy zwiewne sukienki, między innymi tę czerwoną, którą dostałam od ciebie.

Między innymi i skrót wyrażenia

Poprawny zapis wyrażenia to między innymi, a nie jak często możemy zobaczyć w internecie na portalach społecznościowych – międzyinnymi. W dodatku pełna pisownia to nie jest jedyny problem. Większym wyzwaniem dla osób piszących w języku polskim wydaje się zapis skrótu. Jednakże z pomocą przychodzą nam zasady języka polskiego. Zgodnie z nimi, jeżeli wyrażenie składa się z dwóch członów i drugi z nich zaczyna się samogłoską, kropkę należy postawić po każdym z członów. W tym przypadku skrót został utworzony z pierwszych liter wyrażenia. Tak więc poprawnie powinno to wyglądać następująco: m.in. W dodatku należy pamiętać, że nie powinno się stawiać spacji pomiędzy tymi dwoma członami. Istnieje bowiem zasada, iż należy unikać spacji, jeżeli jeden ze skrótów liczy dwie litery, a m.in. to właśnie taki skrót.

Być może zainteresuje Cię również tekst: Pisownia skrótów, czyli jak skracać słowa, by nie straciły fasonu

Skrót wyrażenia między innymi – wiedza mało powszechna!

Ze skrótem omawianego wyrażenia wiąże się jeszcze jedna zasada, tzw. zasada dwukropka. Powinniśmy go postawić po skrócie, gdy wymieniamy co najmniej trzy elementy, sytuacje osoby, itd. Oczywiście tutaj również przygotowaliśmy dla Was przykłady:

  • Miałam wczoraj ciężki dzień, dlatego że m.in.: robiłam pranie, byłam w pracy, sprzątałam balkon.
  • Na wyjazd do Czech wezmę ze sobą m.in.: różową kosmetyczkę, sukienkę w grochy, dwie pary spodni i kurtkę przeciwdeszczową.

Sklep Nadwyraz.com

Jak widzicie, język polski ma wiele zawiłości, ale przecież dlatego jest taki piękny. O niektórych skrótach pisaliśmy już w innym naszym artykule, do którego odwiedzin zachęcamy: Pisownia skrótów, czyli jak skracać słowa, by nie straciły fasonu.

A może Wy macie lub zaobserwowaliście problem z jakimiś skrótami? Chętnie napiszemy o tym następny artykuł!

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X