fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Czytnik e-booków – dlaczego warto?

Pojawił się w naszej rzeczywistości kilkanaście lat temu. Zdążył zdobyć już wielu fanów i… dorobił się wielu sceptyków. Dzisiaj przeanalizujemy najważniejsze zalety i możliwości, jakie daje nam czytnik e-booków.

czytnik ebooków czytnik e-booków ebook czytnik Kindle książek Polszczyzna.pl

Źródło: pexels.com

E-book i e-papier

E-book jest słowem zaczerpniętym z języka angielskiego. Tak jak e-mail oznacza elektroniczną wiadomość, tak e-book to po prostu elektroniczna książka – plik tekstowy, który można otworzyć na przystosowanym do tego urządzeniu i czytać na ekranie jak w książce. Uważajmy na nierzadki błąd. Często można zobaczyć taki zapis tego słowa: ebook. Należy jednak pamiętać, że – wbrew popularności – jest to nieprawidłowa forma.

Dodatkowo powstało też pojęcie e-papier – oznacza taką formę ekranu, która przypomina prawdziwą kartkę, nie męczy oczu tak jak matryca komputera lub telefonu.

Czytnik e-booków – historia i możliwości

Pierwszy czytnik e-booków w takiej postaci, jaką znamy dzisiaj, pojawił się w 2004 roku i został wyprodukowany przez markę SONY. Trzy lata później odbyła się premiera pierwszego czytnika Kindle od Amazona. To ten produkt odniósł prawdziwy sukces i wciąż pojawiają się jego nowsze wersje. Czytniki są coraz lżejsze, a ogromnym przeskokiem jakościowym było stworzenie wersji z podświetleniem ekranu. Dzięki temu możemy czytać w nocy, a nasze oczy wciąż mają się świetnie.
Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym zaletom nowoczesnych czytników e-booków.

Czytnik e-booków to nie książka, to biblioteka

Na czytniku, czyli urządzeniu niewiele większym i cięższym od niektórych nowoczesnych smartfonów, możesz mieć około tysiąca książek. Zawsze pod ręką, podzielone na katalogi i uporządkowane tak, jak chcesz. Jeśli jednak nie masz ochoty kupować każdego pliku osobno, możesz skorzystać z dostępnych opcji abonamentowych i za np. kilkadziesiąt złotych miesięcznie wybierać kilka tytułów z całej dostępnej biblioteki. Jeśli już mowa o całych zbiorach – istnieją również darmowe bazy książek w formie cyfrowej, które autor sam udostępnił za darmo lub które znajdują się już w domenie publicznej i można z nich korzystać bez opłat.

Możesz go zabrać niemal wszędzie

Co tu dużo mówić, czytnik lubi podróże. Zawsze zmieści się do walizki, plecaka i torebki. Pozwala wygodnie czytać w pociągu, autobusie i tramwaju. Docenią to wszyscy, którzy czytają zawsze i wszędzie, gdzie tylko mogą. Lekkie urządzenie ucieszy każdego, kto rozważał zapakowanie do plecaka np. Ksiąg Jakubowych. :-)

Twoje oczy wiedzą, że to inny ekran

E-papier nie męczy wzroku, nie odbija refleksów. Efekt jest zupełnie inny niż w kontakcie z niebieskim światłem komputera, telefonu lub tabletu, które pobudza i obciąża wzrok. Z czytnika można wygodnie korzystać w każdym świetle.

Kupienie książki trwa kilka chwil

Wszyscy uwielbiamy wizyty w księgarni, ale jeśli potrzebujemy jakiejś książki na już albo nie możemy aktualnie wyjść z domu i kupić książki stacjonarnie – czytnik e-booków będzie idealnym rozwiązaniem. Duże serwisy, które sprzedają książki elektroniczne, umożliwiają połączenie swojego urządzenia z zarejestrowanym kontem i przesyłanie plików bezpośrednio na czytnik lub kupowanie z poziomu katalogu na urządzeniu.

Wyjaśnienia, tłumaczenia

Czytnik może mieć wgrany słownik obcojęzyczny lub połączenie np. z Wikipedią. Zaznaczając nieznane słowa, możesz natychmiast zobaczyć ich tłumaczenie lub wyjaśnienie. Tutaj też pojawiają się możliwości zaznaczenia fragmentów, zapisania notatek. Tak więc czytnik pozwala na bieżąco poszerzać słownictwo i zapisywać cytaty.

E-book to też książka, ale zupełnie inna

Nie można odmówić czytnikowi e-booków wielu praktycznych zalet. Dzięki niemu czytamy wygodniej, szybciej, a w efekcie zapewne więcej. Elektroniczne wcielenie książki nigdy zupełnie nie zastąpi tradycyjnej wersji papierowej. Nie ma pięknej okładki, nie pachnie wydrukiem, nie ma kolorowych ilustracji i… tego czegoś, co nas tak przyciąga w papierze. Ma jednak w środku tę samą historię i daje wiele możliwości. Jest narzędziem, które pozwala osiągnąć bardzo ważny cel – czytać, obcować z literaturą, relaksować się, rozwijać wyobraźnię. A książki papierowe wciąż można czytać! Kupować, wypożyczać, odkrywać na nowo stare lektury. Czytnik niech będzie jedną z opcji – niezwykle wygodną.

Czytnik e-booków. Na zakończenie

Pasjonatów tradycyjnych wydań i pięknych regałów z książkami zapraszamy do odwiedzenia najpiękniejszych bibliotek: Najpiękniejsze biblioteki świata – raj dla książkoholików. A tych zainteresowanych nowoczesnością – i w czytelnictwie, i w języku – odsyłamy do tematu nowomowy: Nowomowa — czym jest i jaką pełni funkcję.

Napisane przez

Absolwentka kulturoznawstwa i copywriterka z zamiłowaniem do nauki o języku. Zamieniła pracę dokumentalistki na etat w agencji reklamowej. Po godzinach czyta książki psychologiczne, testuje zdrowe przepisy i szydełkuje.

X