fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Międzyzdrojów czy Międzyzdroi? Która forma jest poprawna?

W mowie użytkowników języka polskiego można spotkać obie te formy. Który wariant odmiany nazwy tego nadmorskiego miasta jest poprawny? Międzyzdrojów czy Międzyzdroi? W poniższym poradniku znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

Międzyzdrojów czy Międzyzdroi? Która forma jest poprawna? Jak się pisze Polszczyzna.pl

Poprawna jest wyłącznie forma Międzyzdrojów.

Międzyzdrojów czy Międzyzdroi? Jak to zapisać? Poprawna forma

Rzeczownik ten niejednokrotnie sprawia niemały problem przy odmianie, a uściślając, problematyczny okazuje się dopełniacz. Bo jak należy mówić i pisać? Międzyzdroi czy Międzyzdrojów? W obiegu są w zasadzie obie formy, ale nie każdy wie, że tylko jedna z nich jest akceptowana przez językoznawców. Tą formą jest Międzyzdrojów – tak należy mówić, jeżeli chcemy mówić bezbłędnie. powtórzmy jeszcze raz, aby lepiej to zapamiętać, poprawna forma dopełniacza nazwy Międzyzdroje to Międzyzdrojów.

Warto jednak zastanowić się nad drugą formą, czyli Międzyzdroi. Uchodzi ona za niepoprawną. Ale dlaczego? Możemy  przecież mówić pokoi i pokojów albo naboi i nabojów. Międzyzdroje pod pewnym względem są podobne do tych rzeczowników, a jednak w tym wypadku tylko jedna postać dopełniacza uznawana jest za poprawną. Językoznawcy przyznają jednak, że należy w tym wypadku mówić o wyjątku i uzusie, czyli powszechnym zwyczaju językowym, który sprawił, że upowszechniła się formacja nieuzasadniona morfologicznie.

Sklep Nadwyraz.com

Międzyzdrojów czy Międzyzdroi? Przykłady zdań

  • Na atrakcyjność turystyczną Międzyzdrojów duży wpływ ma położenie geograficzno-przyrodnicze.
  • Walorami turystycznymi Międzyzdrojów są: położenie nad morzem, piaszczyste plaże i Park Zdrojowy w nadmorskiej części miasta.
  • Do atrakcji turystycznych Międzyzdrojów należą: molo oraz obiekty Wolińskiego Parku Narodowego.

Jeśli zmagasz się z poprawną ortografią w języku polskim, zwłaszcza kiedy napotykasz na trudności typu w ogóle czy na pewno bądź zastanawiasz się, czy się pisze na razie czy narazie, nie martw się. Nasze artykuły zostały opracowane, aby dostarczyć Ci jasnych wyjaśnień i wsparcia w tych kwestiach. Ponadto, jeśli chcesz szybko i efektywnie pozbyć się błędów, nasze narzędzie online do sprawdzania tekstu okaże się nieocenione. Umożliwi Ci łatwe opanowanie nie tylko gramatyki, ale także ortografii i interpunkcji, usuwając przeszkody w dążeniu do doskonałości w języku polskim! Teraz sprawdzanie pisowni jest na wyciągnięcie Twojej ręki!

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.