fbpx

Efektowny czy efektywny – czy wiesz, co oznaczają te wyrazy?

W języku polskim występuje efektowny oraz efektywny i oba te wyrazy są tak samo poprawne, jednak oznaczają coś innego i muszą być stosowane w różnych kontekstach.

Efektowny i efektywny – czy wiesz, co oznaczają te wyrazy? - Polszczyzna.pl

Efektowny

Oznacza coś zwracającego na siebie uwagę, wyróżniającego się oryginalnością lub pięknem, np. Jej suknia ślubna była naprawdę efektowna; Jego taniec był tak efektowny, że nie mogliśmy od niego oderwać wzroku.

Językowa perwersja w wersji kreatywnej? 😈
Sprawdź w naszym sklepie ☑️
Sklep Nadwyraz.com

Efektywny

Odnosi się do rzeczy lub osób wydajnych, dających dobre wyniki. Może również oznaczać coś istotnego, rzeczywistego. Kilka przykładów: Dieta będzie efektywna tylko wtedy, gdy będziesz jej przestrzegać; Za swoją efektywną pracę otrzymała podwyżkę; Aby efektywnie się uczyć, nie możesz się rozpraszać głupotami.

Artykuł Efektowny i efektywny – czy wiesz, co oznaczają te wyrazy? został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyrazy efektowny oraz efektywny są poprawne, ale nie należy używać ich zamiennie.

💡  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X