fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Efektowny czy efektywny – czy wiesz, co oznaczają te wyrazy?

W języku polskim występuje efektowny oraz efektywny i oba te wyrazy są tak samo poprawne, jednak oznaczają coś innego i muszą być stosowane w różnych kontekstach.

Efektowny i efektywny – czy wiesz, co oznaczają te wyrazy? - Polszczyzna.pl

Efektowny

Oznacza coś zwracającego na siebie uwagę, wyróżniającego się oryginalnością lub pięknem, np. Jej suknia ślubna była naprawdę efektowna; Jego taniec był tak efektowny, że nie mogliśmy od niego oderwać wzroku.

Efektywny

Odnosi się do rzeczy lub osób wydajnych, dających dobre wyniki. Może również oznaczać coś istotnego, rzeczywistego. Kilka przykładów: Dieta będzie efektywna tylko wtedy, gdy będziesz jej przestrzegać; Za swoją efektywną pracę otrzymała podwyżkę; Aby efektywnie się uczyć, nie możesz się rozpraszać głupotami.

Artykuł Efektowny i efektywny – czy wiesz, co oznaczają te wyrazy? został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyrazy efektowny oraz efektywny są poprawne, ale nie należy używać ich zamiennie.

?

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.