fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Ponad to czy ponadto? Czy wiesz, jak zapisać to wyrażenie?

Oba sposoby zapisu są poprawne – ponadto i ponad to – jednak oznaczają coś innego. W dalszej części porady omówimy, jak dokładnie są definiowane i czym się od siebie różnią. Który zapis stosujemy częściej: ponadto czy ponad to?

Ponad to czy ponadto? Czy wiesz, jak zapisać to wyrażenie? - Polszczyzna.pl

Ponadto czy ponad to? Zacznijmy od ponadto 

Ponadto pisane jako jeden wyraz to partykuła, czyli słowo nadające wypowiedzi jakiś odcień znaczeniowy. Ponadto można zdefiniować jako ‘oprócz tego’, które nawiązuje do poprzedniego kontekstu i wprowadza nową informację na omawiany temat. Jak to wygląda w praktyce? Warzywa są zdrowe i niskokaloryczne, a ponadto bardzo smaczne; Mogłaby być świetną pianistką, ale jest leniwa, a ponadto nie przepada za muzyką klasyczną. W ramach ciekawostki warto wspomnieć o tym, że ponadto stanowi dawne połączenie przyimkowe, które we współczesnej polszczyźnie stało się zrostem – to dlatego to wyrażenie zapisujemy łącznie.

Ponad to – zapis rozłączny

Ponad to zapisane rozdzielnie to z kolei wyrażenie przyimkowe zbudowane z przyimka ponad oraz zaimka to. W tym kontekście ponad może mieć kilka znaczeń i przekazywać różnego typu informacje:

  • coś znajduje się powyżej danego miejsca, np. Spojrzałam ponad budynki, ponad to, co przede mną, i ujrzałam piękny zachód słońca;
  • coś jest bardziej cenione niż druga omawiana rzecz, np. Dzieci kochają rodziców ponad wszystko;
  • coś wyróżnia się spośród osób, rzeczy, zjawisk jednego rodzaju lub się od nich dystansuje, np. Nie przejmuj się tym wydarzeniem, musisz być ponad to;
  • coś przekracza jakąś normę lub wskazany poziom, np. Jest dojrzała ponad swój wiek, dlatego nie chce bawić się z rówieśnikami;

Ponad może również pełnić funkcję partykuły, która oznacza, że czegoś jest więcej, niż informuje o tym wyraz, do którego została dodana, np. Na koncercie bawiło się ponad pięć tysięcy osób.

W omawianych przypadkach zaimek to z wyrażenia ponad to zastępuje rzeczownik. Skoro ponad budynki zapisujemy rozdzielnie, to tak samo zapiszemy ponad to.

Ponadto czy ponad to? A co z nadto?

Na zakończenie należy dodać, że tymi samymi zasadami rządzi się podobne znaczeniowo wyrażenie nadto, które również może być zapisywane łącznie lub rozdzielnie w zależności od kontekstu (Denerwuje mnie, że nadto uwagi poświęca swojej pracy = Denerwuje mnie, że zbyt dużo uwagi poświęca swojej pracy; Jest bardzo wesoła, a nadto uczynna = Jest bardzo wesoła, a oprócz tego uczynna, ale: Nie wiem nic więcej nad to, co mi już powiedziałeś).

Artykuł Ponad to czy ponadto? Czy wiesz, jak zapisać to wyrażenie? został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego formy ponad to oraz ponadto są poprawne, ale nie należy używać ich zamiennie.

Sprawdź też, jak prawidłowo należy pisać wyrażenia takie jak: na co dzień, po prostu, do zobaczenia. Upewnij się, że nie robisz błędów, używając tych zwrotów. Dodatkowo skorzystaj z naszego wyjątkowego narzędzia – korektora online, aby już dziś dokonać sprawdzenia pisowni!

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.