fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Faks czy fax? Która forma jest poprawna?

Tytułowe słowo jest znane wszystkim. Określa ono zarówno urządzenie umożliwiające przesyłanie tekstu i grafiki na odległość poprzez łącze telefoniczne, a także wiadomość nadaną lub odebraną przy pomocy tego urządzenia. Dzisiaj nieco już przestarzałe. W jaki sposób prawidłowo zapisać ten wyraz? Która z tych form jest poprawna? Faks czy fax? Tego dowiecie się z treści poniższego tekstu.

Faks czy fax? Który zapis jest poprawny?

Obie formy są poprawne, jednak wariant zalecany to faks.

Faks czy fax? Jak to zapisać? Poprawna forma

Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem teoretycznie obie formy są poprawne. Fax jest słowem bezpośrednio przejętym z języka angielskiego, natomiast faks to spolszczona forma tego wyrazu, zalecana przez wielu językoznawców. Uzasadnieniem tej pisowni jest to, że spolszczona wersja na tyle już przyjęła się w języku polskim, że nie ma potrzeby używać słowa posiadającego końcówkę -x, która w języku polskim nie występuje.

Jeśli już jednak z jakichś powodów zdecydujemy się zachować pisownię oryginalną fax, należy pamiętać, że w odmieniając ją przez przypadki, słowo to i tak będzie musiało przyjąć końcówkę z formą głosek ks (wysłane faksem, a nie faxem, nie ma faksu, a nie faxu).

Faks czy fax? Przykłady zdań

  • Obecnie już mało kto używa faksu.
  • Przed epoką poczty elektronicznej dokumenty często wysyłano faksem.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X