fbpx

Niechcę czy nie chcę? Jak to zapisać? Poprawna forma

Tytułowy zwrot wyraża brak zgody i chęci zrobienia czegoś, przebywania w jakimś miejscu lub otrzymania czegoś. Jak prawidłowo je zapisać aby nie popełnić błędu? Łącznie czy rozdzielnie? Wyjaśnienia znajdziecie w tym tekście.

Nie chcę czy niechcę? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma nie chcę.
Sklep Nadwyraz.com

Niechcę czy nie chcę? Jak to zapisać? Poprawna forma

W tym przypadku jedyną poprawną formą jest zapis rozdzielny, a więc nie chcę. Zapis łączy jest zatem błędny. Prawidłowy zapis wyrażenia nie chcę wynika z zasady mówiącej o tym, że partykułę nie z czasownikami zapisujemy rozdzielnie. Ta reguła powinna pomóc w zapamiętaniu poprawnej pisowni zwrotu nie chcę.

Nie chcę jest to wyrażenie znajdujące się w pierwszej osobie liczby pojedynczej (ja). Składa się z partykuły nie oraz czasownika chcieć odmienionego w pierwszej osobie liczby pojedynczej (chcę).

Niechcę czy nie chcę? Przykłady zdań

  • Nie chcę oglądać tego programu. Poszukajmy czegoś ciekawszego na innych kanałach.
  • Nie chcę jej przeszkadzać. Porozmawiam z nią jak skończy odrabiać lekcje.
  • Nie chcę iść do urzędu, ale niestety muszę załatwić tę sprawę, więc nie mam wyboru.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X