fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Ferwor – co to jest? Definicja i synonimy

Ferwor to słowo znane głównie z wyrażenia w ferworze walki. Co oznacza ów ferwor i jakie są jego synonimy? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Ferwor co to jest co znaczy definicja znaczenie pojęcie czym jest w ferworze walki ferwor synonim słownik Polszczyzna.pl

Ferwor – co to jest? Definicja wyrazu

Słowo ferwor pochodzi z łaciny (fervor), w której oznaczało ‘gotowanie’, ‘wrzenie’. Obecnie ferworem określamy zapał, żarliwość, nastrój pośpiechu, ożywienia i entuzjazmu towarzyszące wykonywaniu jakiejś czynności.

W znaczeniu potocznym ferworem określamy również zamęt, bałagan. Co zatem znaczy wyrażenie w ferworze? Określa działanie z zapałem, z żarliwością, z entuzjazmem. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę znaczenie potoczne, wtedy będzie określało robienie czegoś w zamęcie, w bałaganie.

Ferwor – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest ferwor, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • uniesienie, zapał, entuzjazm, euforia, werwa, wigor, żarliwość,
  • potocznie: galimatias, kołomyja, zamęt, bałagan.

W ferworze walki

Podczas oglądania przeróżnych zawodów sportowych często można usłyszeć określenie, że zawodnicy są w ferworze walki. Co komentator ma wówczas na myśli? Chodzi o zapał ogarniający zawodników podczas rywalizacji. Każdy sportowiec chce się zaprezentować kibicom z jak najlepszej strony oraz osiągnąć satysfakcjonujący wynik, więc taki zapał jest dla niego pomocny.

Przykłady użycia słowa ferwor w literaturze

I gadała, gadała w ferwor coraz większy wpadając, aż robotę z kolan na ziemię zrzuciła, aż porwała się z ławy, czegoś do pieca poleciała i znowu na ławę wróciła, ramionami rozmachując, lamentując, pani Teresie za zgubienie syna wyrzuty czyniąc.

Eliza Orzeszkowa, Hekuba

Powoli godzili się z myślą, że Misia umrze. Pójdzie gdzie indziej. Ale najbardziej bali się tego, że w ferworze umierania, tego oddzielania się duszy od ciała czy zanikania biologicznej struktury mózgu, na zawsze przepadnie Misia Boska, przepadną wszystkie jej przepisy kulinarne, znikną na zawsze sałatki z wątróbki i rzodkwi, jej kakaowe ciasta z polewą, pierniki i, w końcu, jej myśli, słowa, zdarzenia, w których brała udział,

Olga Tokarczuk, Prawiek i inne czasy

Sklep Nadwyraz.com

Percepcja – odmiana słowa

liczba pojedyncza
M. ferwor
D. ferworu
C. ferworowi
B. ferwor
N. ferworem
Ms. ferworze
W. ferworze

Słowo to występuje najczęściej w liczbie pojedynczej.

?

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X