fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Gaz czy gas – która forma jest poprawna?

Doskonale wiemy, jak dodać gazu… Problem pojawia się, gdy substancja zaczyna się ulatniać, choć butla z gazem też wydaje się mniej kłopotliwa… Która forma jest poprawna: gaz czy gas? Skąd wątpliwości co do poprawnej formy wyrazu w mianowniku? Już za moment wszystko wyjaśnimy!

Gaz czy gas? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Gaz czy gas? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą jest gaz.

Niepoprawny zapis nierzadko wynika z wymowy – głoski dźwięczne pozostające na końcu wyrazu stają się bezdźwięczne. Gdy gaz pojawia się w mianowniku, w wymowie niemal zawsze słychać s, wobec tego zaznajomieni z dźwiękiem popełniamy błąd w zapisie. Ponadto gas to słowo powszechnie stosowane w języku angielskim.

Aby łatwiej przyswoić poprawną formę, warto przywołać brzmienie wyrazu w innych przypadkach, np. w dopełniaczu (nie ma czego? gaZu!).

Przykłady z życia:

  • Dzieci weszły do domu, wtedy zaczął ulatniać się gaz.
  • W butli kończył się gaz.

Sklep Nadwyraz.com

Gaz – przykłady użycia

Auta odjeżdżają i wracają, bez odpoczynku, jak na potwornej taśmie. Bez przerwy jeździ karetka Czerwonego Krzyża. Olbrzymi krwawy krzyż na masce motoru roztapia się w słońcu. Niezmordowanie jeździ karetka Czerwonego Krzyża: to właśnie w niej wozi się gaz, gaz, którym trują tych ludzi.

Tadeusz Borowski, Proszę państwa do gazu

Gaz cichutko syczał w palniku, znów na ulicy panował ruch i profesor, zatruty setnym papierosem, przymknąwszy oczy, oparł się o plecy fotela na śrubie.

Michaił Bułhakov, Fatalne jaja

Widziałem na ulicy gaz

Gaz, gaz, gaz na ulicach

Widziałem na ulicy gaz

Gaz, gaz, gaz na ulicach

Na ulicach Babilonu gaz

Gaz, gaz, gaz na ulicach

Na ulicach Babilonu gaz

Gaz, gaz, gaz na ulicach

Kazik Staszewski, Gaz na ulicach

Napisane przez

Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz filologii polskiej. Zakochana we Wrocławiu, literaturze i polszczyźnie. Na co dzień pracuje jako nauczycielka języka polskiego jako obcego i wychowawczyni świetlicy. W wolnych chwilach testuje miody, czyta książki i dzieli się swoją pasją do języka ojczystego.

X