fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Finezja – co to jest? Znaczenie, synonimy i przykłady użycia

Co to jest finezja i jaka jest etymologia tego słowa? Jakie są synonimy finezji oraz przykłady użycia? O tym wszystkim w naszym artykule.

Finezja - co to jest? Definicja, znaczenie, synonimy, przykłady. Polszczyzna.pl

Finezja. Co to takiego?

 

Niektórym finezja kojarzy się głównie z kwiaciarnią lub restauracją. Trzeba przyznać, że jest to dość popularna nazwa przedsiębiorstw usługowych. Często spotykane są nazwy: Butik Finezja, Villa Finezja, Restauracja Finezja, Pizzeria Finezja, Cukiernia Finezja lub Dom Weselny Finezja. Stąd też nasze najczęstsze skojarzenia: finezja andrzejki, finezja sylwester. Niektórym za to na hasło finezja przychodzi jedynie na myśl pierwszy polski szampon lub salon fryzjerski finezja, studio fryzur finezja albo salon urody. Jednak czy na pewno wiemy, co to jest finezja? Zerknijmy na definicję słowa.

Finezja – co to jest? Znaczenie słowa

Finezja to precyzja, subtelność w wykonaniu czegoś lub w postępowaniu.


Finezja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest finezja, co oznacza to słowo, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • delikatność,
  • kunsztowność,
  • precyzja,
  • subtelność,
  • wyrafinowanie,
  • wytworność.

Etymologia słowa

Słowo finezja pochodzi z języka francuskiego: finesse – 'subtelność'.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia słowa finezja

Odchodzą. Czarny sweter, czarne obcisłe spodnie, na biodrach metalowy pas. Grzegorz kładzie dłoń na jej ramieniu. Kroczy dumny jak paw podskubany na krakowskie wesele!
W zeszły wtorek powiedział: "Poderwałem dziewczynę. Z polibudy". Myślałem: wiadomo, John Cage - muzyka serialna. A tu nic z "serii". Mozart. Finezja i wdzięk.
Wokół gwar, szarpią, ciągną, ściskają, Zośka całuje mnie w oba policzki:.

Krystyna Berwińska, Con Amore

Za szybko się rozwijam (he, he) artystycznie. Różnicę w poziomie widać już nie z obrazka na obrazek, ale niestety na jednym obrazie. Każdego dnia większa finezja . Zamiast w miarę jednolitej kompozycji malarskiej wychodzi mieszanka stylów.

Napisane przez

Absolwentka filologii polskiej w specjalności edytorstwo oraz krytyka literacka i artystyczna. Jej zainteresowania polonistyczne koncentrują się głównie wokół językoznawstwa ze szczególnym uwzględnieniem stylistyki stosowanej i lingwistyki diachronicznej. Chętnie angażuje się w projekty wydawnicze. Prywatnie – amatorka górskich wędrówek i żeglarstwa.

X