fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Łapu-capu czy łapu capu? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

W języku polskim znajdziemy takie zwroty i wyrażenia, które występują w mowie potocznej, więc ich pisownię rzadko kiedy regulują jakieś zasady ortograficzne. Podobnie rzecz się ma z wyrażeniem, które jest tematem niniejszego tekstu poradnikowego. Który zapis stanowi poprawną formę? Łapu capu czy łapu-capu? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Łapu-capu czy łapu capu? Która forma jest poprawna?

Obie formy są poprawne.

Łapu-capu czy łapu capu? Poprawna forma

W omawianym tutaj przykładzie, dopuszczalne są obie wersje zapisu. Można się spotkać zarówno z pisownią z łącznikiem, czyli łapu-capu, jak i bez łącznika, czyli łapu capu. Mamy więc tutaj dowolność. Możemy mówić i pisać, i tak, i tak.

Wyrażenie łapu-capu/łapu capu oznacza robić coś w pośpiechu, nieuważnie, niestarannie, bez wcześniejszego przemyślenia tego.

Należy jednak pamiętać o tym, żeby zachować konsekwencję w danej wypowiedzi pisemnej. Jeżeli zdecydujemy się na formę łapu-capu, czyli tę z łącznikiem, to w całej treści powinniśmy stosować właśnie ją. I odwrotnie, jeżeli wybierzemy formę łapu capu, czyli tę bez łącznika, analogicznie używamy jej w całej treści naszej wypowiedzi.

Łapu-capu czy łapu capu? Przykłady zdań

  • Posprzątaj mieszkanie. Tylko zrób to dokładnie, a nie na łapu-capu.
  • Nie piszcie wypracowania na łapu capu. Zróbcie to starannie.

Sklep Nadwyraz.com

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.