Gżegżółka czy gżegżułka? A może jeszcze inaczej? Która forma jest poprawna?
Pamiętacie czasy dyktand w szkole? Na pewno każdy z Was nieraz głowił się nad tym, jak zapisać to słynne ze swojej problematyczności słowo. Nierzadko pojawiało się ono na sprawdzianach z ortografii, które niektórym z nas wciąż śnią się po nocach... Napisanie tego wyrazu poprawnie to nie lada wyzwanie. Można w nim popełnić aż trzy błędy, ale my powiemy Wam, jak nie popełnić ani jednego. Zatem do dzieła!
Poprawny zapis jest tylko jeden: gżegżółka.
Wyjątek od reguły?
Problemów w pisowni gżegżółki nastręczać może fakt, że w języku polskim występuje zasada, której wszyscy uczymy się już na początku edukacji, a która wyraźnie mówi, że po spółgłoskach p, b, t, d, k, g, ch, j powinniśmy zapisać rz. Zatem słowo to pisalibyśmy jako grzegrzółka (lub grzegrzułka). Tu jednak ta reguła nie obowiązuje. Jest to wyraz rodzimy, a więc obecność ż jest całkowicie uzasadniona. Więcej takich wyrazów znajdziecie tutaj: Pisownia rz i ż – rozwiewamy wszystkie wątpliwości.
Czym jest gżegżółka i gdzie występuje?
Gżegżółka jest przestarzałą ludową nazwą kukułki i w tym znaczeniu występuje najczęściej. Może dlatego chcemy wyraz ten zapisać przez u jako gżegżułka, analogicznie do wspomnianej kukułki, jednak jest to pisownia niepoprawna i należy zapamiętać, że w gżegżółce występuje ó.
Gżegżółka to także nazwisko Alojzego – jednej z ważniejszych postaci w Teatrzyku Zielona Gęś (pełnych groteski i absurdalnego humoru miniaturach dramatycznych publikowanych niegdyś w Tygodniku „Przekrój”) autorstwa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Polecamy jako lekturę!
Słowo gżegżółka jest niezwykle skomplikowane do wymówienia dla obcokrajowców. Możecie spróbować nauczyć wymowy tego wyrazu swoich zagranicznych znajomych – zabawa gwarantowana!
Uwaga na małą pułapkę!
O jakiej pułapce mowa? Otóż w województwie warmińsko-mazurskim można znaleźć niewielką wieś o nazwie… Grzegrzółki. Na szczęście występuje ona wyłącznie w liczbie mnogiej, co powinno nieco ułatwić sprawę z zapamiętaniem pisowni.
Znacie inne polskie wyrazy, których pisownia przyprawia Was o zawroty głowy? ?
?