Horrendalne czy horendalne? Która forma jest poprawna?
Tytułowe słowo należy do tej grupy wyrazów, które mogą nastręczać licznych trudności, jeśli chodzi o poprawną pisownię. Problematyczny może być nie tylko wybór między ch lub h, ale także to, czy wyraz ten powinniśmy zapisać przez jedno r czy dwa. Która forma jest więc poprawna? Horrendalny czy horendalny? Odpowiedź poniżej.
Horrendalne czy horendalne? Poprawna forma
Przymiotnik horrendalne zapisujemy z użyciem podwojonej spółgłoski r.
Taką pisownię, z podwojoną spółgłoską r, wyjaśnia pochodzenie przymiotnika horrendalne. Otóż, horrendalny pochodzi od łacińskiego horrendum, co tłumaczy się jako coś przerażającego, a zatem zarówno zapis, jak i znaczenie tego słowa zostało przejęte bezpośrednio z łaciny. A zgodnie z obowiązującą w języku polskim zasadą, wyrazy obcego pochodzenia zapisujemy tak, jak w języku oryginalnym.
Horrendalny oznacza budzący oburzenie lub strach, okropne, skandaliczne. W potocznym znaczeniu określa się tak również coś ogromnego, np. horrendalne (ogromne) ceny.
Forma tego przymiotnika w rodzaju żeńskim to horrendalna, natomiast w rodzaju męskim jego forma to horrendalny.
Synonimy słowa horrendalny to: oburzający, straszny, okropny, skandaliczny, nadzwyczajny, niezmierny, niepomierny, niesłychany, niespotykany, nieopisany, niepojęty, niewypowiedziany, niemożliwy, nieprawdopodobny, niewiarygodny, niesamowity, niezwykły, niebywały.
Horrendalne czy horendalne? Przykłady zdań
- Na zakup niektórych samochodów trzeba przeznaczyć horrendalne pieniądze.
- Nie rozumiem dlaczego mnie tak traktujesz. Ten horrendalny czyn był dla mnie bardzo przykry.