Jak napisać książkę? Thriller? Powieść? A może dramat? Czyli jak i o czym warto pisać, jeśli marzysz o karierze pisarskiej
Słyszysz wiele komplementów na temat swojej twórczości. Znajomi twierdzą, że jest ona ciekawa i chętnie przeczytaliby kilka innych Twoich tekstów. To właśnie ten moment w życiu każdego przyszłego pisarza, gdy poważnie zaczyna myśleć o napisaniu dzieła. Podobnie jest w Twoim przypadku. Cały dzień myślisz, jaka tematyka sprawiłaby radość Twoim czytelnikom, a oczyma wyobraźni kreujesz okładkę pierwszego w pełni napisanego przez Ciebie bestsellera. W pośpiechu wracasz do domu, otwierasz laptop i… pustka w głowie. Jak tego uniknąć? Jak napisać książkę? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik.
Rynek książki jest przepełniony podobnymi historiami. Czy warto próbować?
Na pewno każdy z nas czytał już wiele kryminałów, powieści. Ale czy to oznacza, że nie chcemy czytać ich więcej? Nie! Jeżeli tylko czujesz, że masz do przekazania światu ważny komunikat, bądź chcesz, aby dzięki Twojej pozycji książkowej świat oderwał się od szarej rzeczywistości – próbuj! Być może to właśnie na Ciebie czeka wybredny mól książkowy!
Jak napisać książkę, po którą chętnie będą sięgać czytelnicy? Co się aktualnie w Polsce czyta?
W Polsce najchętniej czyta się thrillery, powieści i wszelkiego rodzaje biografie. Najmniej jest książek należących do tak zwanej literatury ambitnej. Ale jak napisać książkę, aby kogoś zainteresowała? Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w pisarstwie, może właśnie książki obyczajowo-filozoficzne są dla Ciebie dobrą drogą? Na to pytanie musisz jednak odpowiedzieć samodzielnie, ponieważ nikt inny nie wie, co sprawi Ci największą radość w procesie twórczym. Pamiętaj tylko, aby tematyka nie była zbyt infantylna, a informacje zawarte w treści tworzonego materiału były rzetelne. Czytelnik zawsze wyczuje fałsz!
Wiem już, jak napisać książkę, ale co, jeśli stracę chęci do pracy?
Uwierz, że każdy traci czasem wiarę we własne umiejętności! Prawdopodobnie nawet sama Agnieszka Osiecka o wielu tekstach mówiła, że jej zdaniem powinny skończyć w śmietniku. Dlaczego tak się nie stało? To proste! Wszystko, co wychodzi z serca bądź z czym jesteśmy emocjonalnie związani, staje się cząstką nas. Gdy piszesz książkę, nie możesz się poddać w chwili zwątpienia, tylko powinieneś walczyć z własnymi słabościami.
A jeżeli emocje nie są dla mnie przekonujące?
To proste! Odłóż pisanie na kilka dni i ponownie wróć do pracy. Działanie to możesz poprzedzić powrotem do naszego poradnika o tym, jak napisać książkę. Jeżeli to również nie sprawi, że nabierzesz chęci, zastanów się, gdzie leży przyczyna. Być może obok Ciebie jest za dużo przedmiotów, które rozpraszają Twoją uwagę.
I tak książka nie dotrze do większej liczby czytelników…
Nie chcesz pisać, bo z góry zakładasz, że nie uda Ci się wydać książki? Może nie wiesz, czy treść jest wartościowa? Jeżeli tak, poproś o przeczytanie znajomych, rodzinę, przyjaciół. Znasz kogoś, kto wydaje swoje publikacje albo doskonale wie, jak napisać książkę, która zachwyci wszystkich? Nie krępuj się i zapytaj o opinię. Walcz o spełnienie swoich marzeń!
Miejsce do pracy i kreatywność przede wszystkim!
Napisanie książki wymaga dużo samozaparcia i niestety u zdecydowanej większości kończy się, słomianym zapałem. Podstawowym problemem może być przestrzeń, w której się znajdujesz. Być może obok Ciebie jest wiele rozpraszaczy albo Twój zwierzak właśnie domaga się atencji. Wielu znakomitych pisarzy podkreśla, że kiedy pisze, musi znaleźć się w miejscu, które stanie się swego rodzaju biurem.
Książka została napisana. Co dalej?
Treść książki musi zainteresować nie tylko Twoich znajomych, ale również wydawnictwo.
Musisz znaleźć taki typ wydawnictwa, którego profil jest odpowiednio dobrany do prezentowanych przez Ciebie treści. Na początku dobrym pomysłem jest wydanie książki za swoje własne pieniądze i podpisanie umowy na licencji niewyłącznej. Wybranie tego rodzaju licencji pomoże w przyszłości rozdysponować prawa autorskie większym wydawnictwom, które pomogą w dystrybucji, a co za tym idzie – we wzbogaceniu się na napisanej książce.
Nie mam tyle pieniędzy, aby zapłacić za wydanie własnej książki. Są inne rozwiązania?
Nie chcesz płacić za wydanie swojej pozycji? Nie martw się! Masz dwa inne wyjścia. Pierwszym z nich jest pozyskanie sponsora, drugim – próba przekonania do siebie wydawnictwa w taki sposób, aby chciało Ci pomóc. Przy ostatnim rozwiązaniu należy pamiętać, że prawa autorskie zostaną w połowie lub nawet w pełni przekazane wydawnictwu. Dodatkowo Twoja pozycja może zniknąć z półek, gdy okaże się, że nie jest najczęściej kupowanym produktem w księgarni.
Być pisarzem albo nie być? Oto jest pytanie!
W Polsce panuje pogląd, że łatwiej książkę napisać niż ją przeczytać. To z pozoru żartobliwe stwierdzenie ma w sobie ziarno prawdy, ponieważ w ostatnich latach obserwujemy wzmożoną liczbę biografii znanych i mniej znanych osób. Nie ma znaczenia, czy jest to zasłużony sportowiec, dziennikarz, czy gwiazda programu rozrywkowego – wielu z nich decyduje się na własną książkę.
Ghostwriter – czy to rzeczywiste zjawisko?
Na rynku książki coraz częściej możemy spotkać się z twórczością ghostwritera, czyli ukrytego autora, który napisał treść na zlecenie. Jednak większość autorów wciąż wykonuje tę pracę samodzielnie i wkłada w treść całe swoje emocje, wiedzę i energię. Pamiętaj również, że nie ma jednej reguły na to, jak napisać książkę. Bardzo często to właśnie wyjście poza schemat zapewnia sukces!
Wiesz już jak napisać książkę – a może już wydałeś swoje dzieło, które wzbogacił ten trudny rynek? Zgadzasz się ze stwierdzeniem, że łatwiej książkę napisać niż przeczytać? Czekamy z niecierpliwością na komentarze!
?
Przy okazji warto zajrzeć do listy z kategoriami książek.