fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nie chętnie czy niechętnie? Która forma jest poprawna?

Błędna pisownia nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Nie chętnie czy niechętnie? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź w jaki sposób poprawnie to zapisać.

Nie chętnie czy niechętnie? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest wyłącznie forma niechętnie.

Nie chętnie czy niechętnie? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Nie chętnie czy niechętnie?

Niechętnie poprawnie zapisujemy łącznie. Dzieje się tak ponieważ, w myśl reguły gramatycznej języka polskiego, partykułę nie zawsze zapisujemy razem z przysłówkami.

Wyraz niechętnie składa się z partykuły nie oraz z przysłówka chętnie.

Przysłówek niechętnie rzecz jasna oznacza wykonywanie czegoś bez chęci, bez entuzjazmu, bez jakiegokolwiek zaangażowania. Zazwyczaj niechętnie robimy coś, co musimy wykonać  pod przymusem, czyli nie z własnej woli.

Czasami niechętnie określa też negatywne nastawienie do kogoś lub czegoś, co przejawia się nieprzychylnym odnoszeniem się do tego kogoś lub czegoś.

Nie chętnie czy niechętnie? Przykłady zdań

  • Niechętnie udałem się do urzędu, żeby załatwić tę sprawę.
  • Niechętnie wracam pamięcią do czasu studiów.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.