fbpx

Nie chętnie czy niechętnie? Która forma jest poprawna?

Błędna pisownia nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Nie chętnie czy niechętnie? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź w jaki sposób poprawnie to zapisać.

Nie chętnie czy niechętnie? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest wyłącznie forma niechętnie.
Sklep Nadwyraz.com

Nie chętnie czy niechętnie? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Nie chętnie czy niechętnie?

Niechętnie poprawnie zapisujemy łącznie. Dzieje się tak ponieważ, w myśl reguły gramatycznej języka polskiego, partykułę nie zawsze zapisujemy razem z przysłówkami.

Wyraz niechętnie składa się z partykuły nie oraz z przysłówka chętnie.

Przysłówek niechętnie rzecz jasna oznacza wykonywanie czegoś bez chęci, bez entuzjazmu, bez jakiegokolwiek zaangażowania. Zazwyczaj niechętnie robimy coś, co musimy wykonać  pod przymusem, czyli nie z własnej woli.

Czasami niechętnie określa też negatywne nastawienie do kogoś lub czegoś, co przejawia się nieprzychylnym odnoszeniem się do tego kogoś lub czegoś.

Nie chętnie czy niechętnie? Przykłady zdań

  • Niechętnie udałem się do urzędu, żeby załatwić tę sprawę.
  • Niechętnie wracam pamięcią do czasu studiów.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X