fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Metamorfoza – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Pojęcie metamorfoza można rozpatrywać na kilku płaszczyznach, począwszy od literatury, poprzez biologię, na potocznym użyciu skończywszy. Jednakże niezależnie od tego, w jakim kontekście będziemy o metamorfozie mówić, zawsze będzie tam występował punkt wspólny. Czym dokładnie jest metamorfoza? Jakie są synonimy tego wyrazu? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Metamorfoza - co to jest przykłady wyjaśnienie znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Metamorfoza – co to jest? Etymologia i znaczenie wyrazu

W poznaniu znaczenia słowa metamorfoza pomocna jest jego etymologia, gdyż stanowi ona cenną wskazówkę. Otóż metamorfoza pochodzi z języka greckiego, od μεταμόρφωσις [metamórphōsis], co tłumaczy się jako ‘przekształcenie, przemiana’. Idąc w ślad za greką, w języku polskim metamorfozą określa się zmianę postaci, jej wyglądu, charakteru, a także sposobu myślenia lub postępowania.

Tego znaczenia używa się w odniesieniu do człowieka. Nieraz mówimy przecież, że ktoś pod jakimś wpływem przeszedł metamorfozę. Takimi czynnikami mogą być zarówno inne osoby, jak i określone sytuacje życiowe. Nie jest to jednak zwykła zmiana, ale radykalna, nagła.

Metamorfoza – powtórka z lekcji polskiego

W literaturze metamorfozie podlegają bohaterowie różnych dzieł. Mamy na to wiele przykładów.

Metamorfoza bohatera jest jednym z najpierwotniejszych motywów, sięgającym aż czasów starożytnych. Motyw metamorfozy charakteryzuje się przemianą bohatera złego w dobrego lub odwrotnie.

Przykłady literackie metamorfozy:

  • Chilon – bohater Quo vadis Henryka Sienkiewicza,
  • Jacek Soplica – bohater Pana Tadeusza Adama Mickiewicza,
  • Kordian – tytułowy bohater dramatu Juliusza Słowackiego,
  • Ebenezer Scrooge – bohater Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa.

Metamorfoza – powtórka z lekcji biologii

Metamorfoza to częste zjawisko w świecie fauny. Zwane jest też przeobrażeniem lub metabolią. Jest to postembrionalna przemiana organizmu kończąca się na stadium postaci dorosłej. Występuje na przykład u płazów (kijanka – żaba).

Metamorfoza – przykłady użycia

  • Doskonała charakteryzacja w tym filmie sprawiła, że aktor odgrywający główną rolę przeszedł całkowitą metamorfozę. Jego wygląd był nie do poznania.
  • Radykalna metamorfoza bohatera Opowieści wigilijnej Dickensa spowodowała, że ze skąpca stał się prawdziwym filantropem.

Metamorfoza – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

  • Przemiana, zamiana, zmiana, przeistoczenie (się), przeobrażenie, przekształcenie, transfiguracja, transmutacja, transformacja, ewolucja, reorientacja.

Metamorfoza – wyrazy pokrewne

  • Metamorfizm, metamorficznie, metamorficzny, metamorficzna, metamorficzne.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X