fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Na pewno czy napewno – razem czy osobno? Jak to zapisać?

Na pewno czy napewno? Czy wiecie, jak to zapisać? W tym artykule zajmiemy się pisownią tego popularnego wyrażenia, które choć jest niepozorne, sprawia trudności milionom Polaków. Dlaczego tak się dzieje i jak zapamiętać jego pisownię raz na zawsze? Już za chwilę wszystko stanie się jasne. Zachęcamy zatem do lektury.

Na pewno czy napewno? W ogóle czy wogóle? Razem czy osobno? Jak się pisze. Polszczyzna.pl

Poprawny zapis to pisownia rozłączna: na pewno.

Na pewno czy napewno – razem czy osobno? Poprawna forma

Wielu z Was po napisaniu cząstki na nieraz zawahało się i zadało sobie pytanie: co dalej? Razem czy osobno? Jak to jest z tym na pewno? Ogólna zasada wydaje się prosta: wyrażenia przyimkowe piszemy rozdzielnie, np. w piwnicy, do sklepu, za mną. Przyimek powinien być zatem oddzielony od rzeczownika, zaimka lub liczebnika.

W naszym ojczystym języku powstała jednak czarna lista wyjątków. Takim wyjątkiem jest naprawdę. Niektórzy nauczyciele mawiają:

Na pewno pisze się na pewno oddzielnie, natomiast naprawdę piszemy naprawdę łącznie.

Jeśli do tej pory nie znaliście tego mnemotechnicznego powiedzonka i macie obawy, czy czegoś ze sobą nie pomieszacie, zapamiętajcie, że naprawdę pisze się jak zaprawdę, doprawdy, wprawdzie, czyli łącznie. Prawda łączy! Prawda jednoczy!

Jak się pisze: na pewno czy napewno? Poprawna forma

Na pewno to wyrażenie przyimkowe składające się z przyimka na i dawnej (prasłowiańskiej) formy B. lp. rodzaju nijakiego przymiotnika pewno. Stąd pisownia rozłączna, tak jak na nowo, na darmo, na okrągło, na prawo. Wyraz pewno, choć rzadko używany, jest synonimem przysłówka pewnie, czyli oznacza przypuszczenie. Domyślamy się, że coś się wydarzyło, np.

Pewnie Antek zbił szybę.

Pewno Antek zbił szybę.

Kiedy mamy stuprocentową pewność, że to Antek jest winowajcą, gdyż złapaliśmy go na gorącym uczynku, użyjemy wyrażenia na pewno. Oczywiście przyimek zapiszemy osobno:

Antek na pewno zbił szybę.

Na pewno czy napewno? Teraz już wiesz, że na pewno zapiszesz na pewno rozdzielnie. :)

Na pewno czy napewno? Przykłady poprawnej pisowni

  • Na pewno nie można mu niczego zarzucić.
  • Czy aby na pewno odrobiłeś pracę domową?
  • Zrobię to na 100%, na pewno tego dokonam!
  • Na pewno tak będzie, na bank!

Na pewno – definicja

Na pewno oznacza:

  • Bez wątpienia,
  • z całą pewnością,
  • bez wątpliwości,
  • bez cienia wątpliwości.

Na pewno – potoczne wyrazy i wyrażenia bliskoznaczne

  • Na bank,
  • bankowo,
  • na sto procent,
  • bez dwóch zdań,
  • jak nic.

Na pewno czy napewno – razem czy osobno? To już jasne! A na deser… Po prostu czy poprostu?

To wyrażenie przyimkowe ma kilka znaczeń:

  • ‘bezpośrednio, szczerze’, np. Powiedz po prostu, o co ci chodzi.
  • ‘w sposób oczywisty, niewymagający uzasadnienia’, np. To jest po prostu chamstwo.
  • ‘tylko, jedynie’, np. To po prostu wiatr huczy, na pewno nic nam się nie stanie.

Słownik języka polskiego PWN

Po prostu zapisujemy tak jak inne wyrażenia przyimkowe, które przyjęły funkcję przysłówka: po polsku, po cichu, po omacku, po trochu.

Podsumowując, wyrażenia przyimkowe zapisujemy rozłącznie. Bywają jednak wyjątki, czyli zrosty. Z całej czwórki tylko naprawdę jest towarzyskie i nie dystansuje się od przyimka. Pamiętajcie, że w razie wątpliwości warto zajrzeć do słownika ortograficznego.

Jeśli już wiecie, jak piszemy na pewno, czyli rozłącznie, warto też poznać pisownię innych wyrazów. Często zadawanymi przez Polaków pytaniami, w kontekście poprawności językowej, są m.in.: w ogóle czy wogóle, z powrotem czy zpowrotem, a może spowrotem oraz na razie czy narazie?. Upewnijcie się, które formy są poprawne!

Inne wyjątki (zrosty)

Wyrażenia przyimkowe mające dziś charakter zrostów, w których zatarło się już w znacznym stopniu odczucie ich złożoności, piszemy zgodnie z tradycją łącznie, np.

dlaczego, dlatego, donikąd, dopóki, dopóty, doprawdy, dotychczas, nadaremnie, nadto, naprędce, naprzeciwko, naprzód, naraz, nareszcie, natenczas, naumyślnie, nawet, nawzajem, nazbyt, pojutrze, pokrótce, pomału, poniewczasie, pospołu, pośrodku, przedwczoraj, wniwecz, wówczas, wpław, wpół, wręcz, wszerz, wzdłuż, wzwyż, zanadto, zawczasu, zgoła, znienacka.

Niekiedy o łącznej lub rozdzielnej pisowni wyrażeń przyimkowych decyduje ich znaczenie, np.

  • naraz (nagle, niespodziewanie), ale na raz (na jeden raz),
  • naprzód (do przodu), ale na przód (na przód czegoś),
  • niezadługo (wkrótce), ale nie za długo (niezbyt długo),
  • ponadto (oprócz tego), ale ponad to (ponad coś),
  • zapewne (z pewnością), ale za pewne (uważać coś za pewne).

Źródło: Interklasa.pl

Na pewno pisze się osobno czy razem – podsumowanie

Mamy nadzieję, że wszelkie niejasności w sposobie zapisu tego wyrażenia zostały Wam wyjaśnione. Jeśli zdarza się zapominać o tym, jak prawidłowo pisać takie wyrażenie, warto regularnie zaglądać na naszą stronę bądź też do słownika ortograficznego, który z pewnością rozwieje wątpliwości. Wielu użytkowników internetu wpisuje w wyszukiwarkę Google frazy: "na pewno jak się pisze", "na pewno czy napewno pisownia",  "na pewno pisownia rozdzielna", "na pewno pisownia rozłączna", "na pewno slownik", "jak się pisze napewno na pewno słownik ortograficzny", "na pewno napewno pisownia", "jak napisać napewno razem czy oddzielnie", "jak sie pisze napewno", "jak pisze sie napewno", "na pewno czy napewno słownik ortograficzny", "jak piszemy napewno razem czy osobno", "pisownia na pewno tekst", "jak pisać na pewno razem czy oddzielnie", "na pewno jak piszemy", "na.pewno czy napewno jak się pisze", "pewno prasłowiańska forma", "od prasłowiańskiej formy", "na pewno nie" czy też "pisownia napewno nie". Wpisywanie tego typu fraz pozwoli na wyszukanie naszej strony, która pomoże odpowiedzieć na tego typu pytania. Często zdarza się, że nie jesteśmy pewni, jak napisać naprawdę, bądź popełniamy błędy, pisząc np. spowrotem, poprostu bądź też odrazu czy na codzień.

Język polski to niewątpliwie jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Niestety, często ludzie wpisują frazy z błędami, np.: "napewmo", "na pewni", "napewni", "napewnk", "na oewno", "napewo", "na prwno", "napweno", "naoewno", "naprwno", "napenwo", "na penwo", "napewn", "na pewnk", "na pewmo", "napew". Co więcej, można znaleźć również takie błędy, jak "na pewbo", "napeeno", "naewno", "na pewn", "na pewnoi", "napewnp", "na peno", "npewno", "napwno", "na pweno", "na pewo", "napewbo", napeno", lub też pytania typu "jak się pisze na pewno razem czy osobno", "jak sie pisze na pewno zasada pisowni" i wiele, wiele innych. Dlatego też stworzyliśmy stronę, która ma pomóc w rozszerzaniu wiedzy związanej z poprawną pisownią języka polskiego. Na naszej stronie można znaleźć również program, który pozwala na sprawdzanie pisowni . Można także znaleźć u nas informacje dotyczące poszczególnych zagadnień, takich jak zaimek, przydawka czy też samogłoski, dlatego zachęcamy do zapoznania się z treścią poszczególnych wpisów.

Zobacz, jak poprawnie piszemy: na co dzień, po prostu, do zobaczenia. Upewnij się, czy przypadkiem nie popełniasz błędów w tych słowach. Dodatkowo wypróbuj nasze unikalne narzędzie, jakim jest korektor online! Niech już teraz posłuży Ci do sprawdzania pisowni!

Napisane przez

Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na UAM w Poznaniu. Od 2013 r. pracuje jako nauczycielka języka polskiego, zajmuje się również pisaniem tekstów. Język ojczysty uwielbia od zawsze.