fbpx

Na pewno czy napewno, w ogóle czy wogóle? Razem czy osobno?

Dzisiaj zajmiemy się pisownią popularnych wyrażeń, które choć są niepozorne, sprawiają trudności milionom Polaków. Dlaczego tak się dzieje i jak zapamiętać ich pisownię raz na zawsze? Na pewno czy napewno, w ogóle czy w ogóle? Wszystko dokładnie wyjaśnimy. Zachęcamy zatem do lektury.

Na pewno czy napewno? W ogóle czy wogóle? Poprawna forma właściwa która jak się pisze razem czy osobno jak zapisać poradnik poradnia językowa - Polszczyzna.pl

Na pewno czy napewno? Naprawdę czy na prawdę? Która forma jest poprawna?

Po prostu nie wypada napisać po prostu bez spacji! Problematyczne są też: na pewno, naprawdę, w ogóle i kilka innych, o których opowiemy innym razem. No właśnie… na pewno czy napewno?

Na pewno czy napewno? Naprawdę czy na prawdę? Razem czy osobno? Jak to zapisać?

Wielu z Was po napisaniu cząstki na nieraz zawahało się i zadało sobie pytanie: co dalej? Razem czy osobno? Jak to jest z tymi na pewno i naprawdę? Które z nich zapisać razem, a które osobno? Ogólna zasada wydaje się prosta: wyrażenia przyimkowe piszemy rozdzielnie, np. w piwnicy, do sklepu, za mną. Przyimek powinien być zatem oddzielony od rzeczownika, zaimka lub liczebnika.

Sklep Nadwyraz.com

W naszym ojczystym języku powstała jednak czarna lista wyjątków. Takim wyjątkiem jest naprawdę. Niektórzy nauczyciele mawiają:

Na pewno pisze się na pewno oddzielnie, natomiast naprawdę piszemy naprawdę łącznie.

Jeśli do tej pory nie znaliście tego mnemotechnicznego powiedzonka i macie obawy, czy czegoś ze sobą nie pomieszacie, zapamiętajcie, że naprawdę pisze się jak zaprawdę, doprawdy, wprawdzie, czyli łącznie. Prawda łączy! Prawda jednoczy!

Na pewno czy napewno?

Na pewno to wyrażenie przyimkowe składające się z przyimka na i dawnej formy B. lp. rodzaju nijakiego przymiotnika pewno. Stąd pisownia rozłączna, tak jak na nowo, na darmo, na okrągło, na prawo. Wyraz pewno, choć rzadko używany, jest synonimem przysłówka pewnie, czyli oznacza przypuszczenie. Domyślamy się, że coś się wydarzyło, np.

Pewnie Antek zbił szybę.

Pewno Antek zbił szybę.

Kiedy mamy stuprocentową pewność, że to Antek jest winowajcą, gdyż złapaliśmy go na gorącym uczynku, użyjemy wyrażenia na pewno. Oczywiście przyimek zapiszemy osobno:

Antek na pewno zbił szybę.

Na pewno czy napewno? Teraz już wiesz, że na pewno zapiszesz na pewno rozdzielnie. 🙂

Warto poznać kolejne przykłady:

Na pewno nie można mu niczego zarzucić.
Czy aby na pewno odrobiłeś pracę domową?
Zrobię to na 100%, na pewno tego dokonam!

Być może zainteresuje Cię również tekst o niechlubnych manierach językowych Polaków? 15 najbardziej irytujących manier językowych Polaków

Wogóle czy w ogóle – jak to się pisze? Czy na pewno razem? A może osobno?

Zapisuje się je tak jak na ogół i z ogółem. Mamy przecież rzeczownik ogół, który oznacza ‘zespół przedmiotów, zjawisk tworzących pewną całość, należących do jednego rodzaju, typu’, np. ogół spraw, ogół norm.

Choć w wyrażeniu w ogóle nie chodzi nam o żaden zbiór, to językoznawcy postanowili ujednolicić zapis niezależnie od tego, czy mamy na myśli znaczenie ‘ogólnie biorąc, podsumowując, ujmując rzecz w całości’ czy użycie w zdaniach zaprzeczonych ‘zupełnie, wcale, ani trochę’, np.

A tak w ogóle to zapomniałam dodać, że wychodzę za mąż.

W ogóle się nie uczyłam, a zdałam maturę.

Biada tym, którzy z w ogóle tworzą koszmarek wogule! Jeśli nadal trudno Wam zapamiętać poprawną pisownię, zacytujmy autentyczny i żartobliwy tekst, który pojawił się na jednym z forów internetowych:

Wogule” to jakaś rasa drobiu? Tak się jakoś kojarzy: „chadzały po polu kury, indyczki, wogule i perliczki”.

Sklep Nadwyraz.com

Na pewno czy napewno? To już jasne! A na deser… Po prostu czy poprostu?

To wyrażenie przyimkowe ma kilka znaczeń:

  • ‘bezpośrednio, szczerze’, np. Powiedz po prostu, o co ci chodzi.
  • ‘w sposób oczywisty, niewymagający uzasadnienia’, np. To jest po prostu chamstwo.
  • ‘tylko, jedynie’, np. To po prostu wiatr huczy, na pewno nic nam się nie stanie.

Słownik języka polskiego PWN

Po prostu zapisujemy tak jak inne wyrażenia przyimkowe, które przyjęły funkcję przysłówka: po polsku, po cichu, po omacku, po trochu.

Podsumowując, wyrażenia przyimkowe zapisujemy rozłącznie. Bywają jednak wyjątki, czyli zrosty. Z całej czwórki tylko naprawdę jest towarzyskie i nie dystansuje się od przyimka. Pamiętajcie, że w razie wątpliwości warto zajrzeć do słownika ortograficznego.

Inne wyjątki (zrosty)

Wyrażenia przyimkowe mające dziś charakter zrostów, w których zatarło się już w znacznym stopniu odczucie ich złożoności, piszemy zgodnie z tradycją łącznie, np.

dlaczego, dlatego, donikąd, dopóki, dopóty, doprawdy, dotychczas, nadaremnie, nadto, naprędce, naprzeciwko, naprzód, naraz, nareszcie, natenczas, naumyślnie, nawet, nawzajem, nazbyt, pojutrze, pokrótce, pomału, poniewczasie, pospołu, pośrodku, przedwczoraj, wniwecz, wówczas, wpław, wpół, wręcz, wszerz, wzdłuż, wzwyż, zanadto, zawczasu, zgoła, znienacka.

Niekiedy o łącznej lub rozdzielnej pisowni wyrażeń przyimkowych decyduje ich znaczenie, np.

  • naraz (nagle, niespodziewanie), ale na raz (na jeden raz),
  • naprzód (do przodu), ale na przód (na przód czegoś),
  • niezadługo (wkrótce), ale nie za długo (niezbyt długo),
  • ponadto (oprócz tego), ale ponad to (ponad coś),
  • zapewne (z pewnością), ale za pewne (uważać coś za pewne).

Źródło: Interklasa.pl

Na pewno pisze się osobno czy razem – podsumowanie

Mamy nadzieję, że wszelkie niejasności w sposobie zapisu tego wyrażenia zostały Wam wyjaśnione. Jeśli zdarza się zapominać o tym, jak prawidłowo pisać takie wyrażenie, warto regularnie zaglądać na naszą stronę bądź też do słownika ortograficznego, który z pewnością rozwieje wątpliwości. Wielu użytkowników internetu wpisuje w wyszukiwarkę Google frazy: „na pewno jak się pisze”, „na pewno czy na pewno pisownia”, „na pewno slownik”, „jak się pisze napewno na pewno słownik ortograficzny”, „na pewno napewno pisownia”, „jak napisać napewno razem czy oddzielnie”, „jak sie pisze napewno”, „jak pisze sie napewno”, „na pewno czy napewno słownik ortograficzny”, „jak piszemy napewno razem czy osobno”, „pisownia na pewno tekst”, „jak pisać na pewno razem czy oddzielnie”, „na pewno jak piszemy”, „na.pewno czy napewno jak się pisze”, „na pewno nie” czy też „pisownia napewno nie”. Wpisywanie tego typu fraz pozwoli na wyszukanie naszej strony, która pomoże odpowiedzieć na tego typu pytania. Często zdarza się, że nie jesteśmy pewni, jak napisać naprawdę, bądź popełniamy błędy, pisząc np. spowrotem, poprostu bądź też odrazu czy na codzień.

Język polski to niewątpliwie jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Niestety, często ludzie wpisują frazy z błędaminp.: „napewmo”, „na pewni”, „napewni”, „napewnk”, „na oewno”, „napewo”, „na prwno”, „napweno”, „naoewno”, „naprwno”, „napenwo”, „na penwo”, „napewn”, „na pewnk”, „na pewmo”, „napew”. Co więcej, można znaleźć również takie błędy, jak „na pewbo”, „napeeno”, „naewno”, „na pewn”, „na pewnoi”, „napewnp”, „na peno”, „npewno”, „napwno”, „na pweno”, „na pewo”, „napewbo”, napeno”, lub też pytania typu „jak się pisze na pewno razem czy osobno”, „jak sie pisze na pewno zasada pisowni” i wiele, wiele innych. Dlatego też stworzyliśmy stronę, która ma pomóc w rozszerzaniu wiedzy związanej z poprawną pisownią języka polskiego. Na naszej stronie można znaleźć również program, który pozwala na sprawdzanie pisowni . Można także znaleźć u nas informacje dotyczące poszczególnych zagadnień, takich jak zaimek, przydawka czy też samogłoski, dlatego zachęcamy do zapoznania się z treścią poszczególnych wpisów.

Artykuł Napewno czy na pewno, w ogóle czy wogóle? Rozwiązujemy zagwozdkę językową został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy między innymi, dlaczego NA PEWNO jest poprawną formą, a NAPEWNO – nie.

Jeśli po zapoznaniu się z powyższym wyjaśnieniem nadal masz wątpliwości lub pytanie do redakcji, skontaktuj się z nami.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na UAM w Poznaniu. Od 2013 r. pracuje jako nauczycielka języka polskiego, zajmuje się również pisaniem tekstów. Język ojczysty uwielbia od zawsze.

X