fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Historii czy histori? Jak to zapisać? Poprawna forma

Historia to jeden z przedmiotów, których uczymy się w szkole. To także inne określenie różnych opowieści. Gdy przychodzi odmienić ten rzeczownik przez przypadki powstaje pytanie jak poprawnie zapisać powstałe formy w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku liczby pojedynczej? Odpowiedź w poniższym tekście.

Historii czy histori? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma historii.

Historii czy histori? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wydawać by się mogło, że wyraz historia jest dość łatwy w zapisie. Jednak ten wyraz potrafi sprawić pewne trudności. Niektórzy użytkownicy języka polskiego mają z tym problem. Która forma pisowni jest poprawna?

Słowo historii, które jest formą rzeczownika historia odmienioną w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku, poprawnie zapisujemy przez -ii na końcu.

W zapisie odmienionej formy rzeczownika historii, stosujemy podwójne i, ponieważ wyraz historia pochodzi z języka greckiego, gdzie ἱστορία [historía] oznacza 'badanie; informacja; opowiadanie; historia'.

W języku polskim zachowano pisownię zgodną z oryginałem. Według zasad gramatyki języka polskiego, wyrazy obcego pochodzenia, które w mianowniku są zakończone na –ia,  po poddaniu ich deklinacji w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku zapisujemy przez dwa -i na końcu.

Kilka słów o historii, czyli znaczenie słowa

Gdy mówimy o historii nasze myśli idą przede wszystkim w dwóch kierunkach. Po pierwsze historią nazywamy dzieje jakiegoś państwa, narodu, społeczeństwa lub proces rozwoju czegoś, a także naukę na ten temat. Po drugie historię kojarzymy jako przedmiot w szkole, którego uczymy się na lekcjach. ale to nie wszystkie znaczenia historii. Tym mianem możemy określić także opowieść o jakimś zdarzeniu lub sprawę, zdarzenie, przygodę.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Historii czy histori? Przykłady zdań

  • Ewelina ma bardzo dobre oceny z biologii, chemii i historii.
  • W tej książce można przeczytać wiele ciekawych i fascynujących historii.
  • II wojna światowa, to trudny czas w historii Polski.

Historii czy histori? Przykład z literatury

Oto legenda marzeń,

śmiesznych ptaków ze snów.

Nocą to tylko żeglarze

płyną na dziwny łów:

Patrzeć, patrzeć na niebo smutku

nad drzewo odarte historii.

Tam białe trupy zdobywców —

— herosów zastygłych w orion

.

Tam tylko w hamaku plaży

dziewczynki z miedzi kołyszą

pieśni zgubionych żeglarzy

zarosłych czasem i ciszą.

Krzysztof Kamil Baczyński, Legenda

Nie ma więc w społeczeństwie przypadku, ale nieugięte prawo, które jakby na ironię z ludzkiej pychy, tak wyraźnie objawia się w życiu najkapryśniejszego narodu, Francuzów! Rządzili nimi Merowingowie i Karlowingowie, Burboni i Bonapartowie, były trzy republiki i parę anarchii, była inkwizycja i ateizm, rządcy i ministrowie zmieniali się jak krój sukien albo obłoki na niebie… Lecz pomimo tylu zmian, tak na pozór głębokich, Paryż coraz dokładniej przybierał formę półmiska rozdartego przez Sekwanę; coraz wyraźniej rysowała się na nim oś krystalizacji, biegnąca z placu Bastylii do Łuku Gwiazdy, coraz jaśniej odgraniczały się dzielnice: uczona i przemysłowa, rodowa i handlowa, wojskowa i dorobkiewiczowska.

Ten sam fatalizm spostrzegł Wokulski w historii kilkunastu głośniejszych rodzin paryskich.

Bolesław Prus, Lalka

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.