fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Parafii czy parafi? Która forma jest poprawna?

To nazwa lokalnej wspólnoty Kościoła Katolickiego i jednocześnie najmniejsza jednostka podziału administracji kościelnej. Parafią zarządza proboszcz, któremu mogą pomagać wikariusze. Jako że jest to słowo, które w mianowniku jest zakończone na –ia, przy jego odmianie pojawia się wątpliwość czy na końcu zapisać jedno czy dwa i. Odpowiedź  znajdziecie poniżej.

Parafi czy parafii? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma parafii.

Parafii czy parafi? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawna forma zapisu to parafii, a więc z podwojonym i na końcu. Rzeczownik parafia przyjmuje formę parafii w trzech przypadkach polskiej deklinacji: dopełniaczu (kogo? czego?), celowniku (komu? czemu?) oraz miejscowniku (o kim? o czym?).

Dlaczego formę parafii zapisujemy z dwoma i na końcu? Dzieje się tak dlatego, że parafia jest wyrazem obcym. Konkretnie pochodzi z greki od παροικία [paroikía], co znaczy ‘mieszkać obok’. Z greki to słowo przeszło do łaciny w formie parochia. Dopiero z łaciny trafiło do języka polskiego.

Reguła gramatyczna mówi, że jeżeli słowa obcego pochodzenia w podstawowej formie kończą się na –ia, podczas ich odmiany przez przypadki zapisujemy je przez dwa -ii na końcu.

Parafii czy parafi? Przykłady zdań

  • Z naszej parafii wyrusza pielgrzymka do Ziemi Świętej.
  • W mojej parafii działa wiele wspólnot.
  • W drugą niedzielę maja w naszej parafii odbędzie się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej.
  • Często udzielam się w mojej parafii.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.