fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

nr czy nr.? – Jak poprawnie utworzyć skrót? Która forma jest poprawna?

Zapis skrótów może sprawić nie małe problemy. Co oznacza skrót, który jest tematem poniższego tekstu poradnikowego? Jak poprawnie go zapisać, nr czy nr.? Z kropką czy bez kropki? Kiedy możemy go zastosować? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie tegoż skrótu oraz zasadę, która pomoże zapamiętać poprawny zapis.

nr czy nr.? Jak prawidłowo zapisać ten skrót?

Poprawna forma to nr

nr czy nr.? – Jak poprawnie utworzyć skrót? Poprawna forma

Na samym początku trzeba wyjaśnić kwestię poprawności zapisu. Otóż prawidłową formę stanowi wyłącznie wariant nr bez użycia kropki.

Skrót nr został utworzony od wyrazu numer. Stosujemy je w różnych sytuacjach, na przykład przy podawaniu adresu pocztowego, czy numeru telefonu.

Tworząc skrót od słowa numer, należy postępować zgodnie z zasadą języka polskiego, mówiącą, że gdy tworzymy skrót, który zaczyna się na pierwszą literę danego wyrazu, a kończy się na literę, która jest także ostatnią literą pełnego słowa (numer – nr), wówczas w pisowni skrótu nie stawiamy kropki.

Sklep Nadwyraz.com

nr czy nr.? – Jak poprawnie utworzyć skrót? Przykłady zdań

  • W razie jakichkolwiek pytań proszę dzwonić pod nr telefonu podany na wizytówce.
  • Dzieci ze szkoły podstawowej nr 2 wyjechały na tygodniową wycieczkę.
  • W sali nr 4 mamy lekcje języka polskiego.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.