fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Obserwujesz czy obserwójesz? Która forma jest poprawna?

Obserwacja to słowo mówiące o tym, że ktoś przygląda się komuś lub czemuś przez dłuższy czas. Jeżeli od tego rzeczownika utworzymy czasownik w czasie teraźniejszym, pojawia się problem czy zapisać go przez u czy ó. Obserwujesz czy obserwójesz?

Obserwujesz czy obserwójesz? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma obserwujesz.

Obserwujesz czy obserwójesz? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia przez ó i u jest jedną z najbardziej kłopotliwych kwestii związanych z poprawną ortografią języka polskiego. Gdy wymawiamy te głoski brzmią one identycznie. Który zapis tego słowa jest tym prawidłowym, obserwujesz czy obserwójesz? Odpowiedź poniżej.

Jedyną właściwą forma zapisu jest wariant z użyciem u, a więc obserwujesz. obserwujesz to forma czasownika obserwować w drugiej osobie liczby pojedynczej (ty obserwujesz). Jak zapamiętać poprawną pisownię? Pomocna tutaj będzie zasada znana nam wszystkim jeszcze ze szkoły podstawowej. Mowa tutaj o regule „-uje się nie kreskuje”.

Otóż w wyrazie obserwujesz, u jest pisane zgodnie z zasadą ortografii języka polskiego, która mówi o tym, że w formach czasu teraźniejszego zakończonych na: -uję, -ujesz, -uje, prawidłowym zapisem jest wyłącznie ten przez u.

Sklep Nadwyraz.com

Obserwujesz czy obserwójesz? Przykłady zdań

  • Czy obserwujesz już profile Polszczyzna.pl na Facebooku i Instagramie? Jeśli nie, to warto to zrobić. Dzięki temu dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o języku polskim.
  • – Zauważyłem, że codziennie obserwujesz pogodę w naszej miejscowości.
    – Tak, to prawda. Dostałam takie zadanie domowe z geografii.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.