fbpx

Rzygać czy żygać – jak poprawnie zapisać nieprzyjemny kolokwializm?

Poprawnie powiemy chcę wymiotować albo mam torsję. Jednak powszechniejsze wydaje się stosowanie kolokwializmu. Być może nie brzmi on zbyt dostojnie, ale na pewno oddaje uczucia, które nam wówczas towarzyszą. Dziś na tapet weźmiemy jedno z najmniej przyjemnych słów i zastanowimy się nad jego pisownią: rzygać czy żygać?

Rzygać czy żygać – jak poprawnie zapisać nieprzyjemny kolokwializm? - Polszczyzna.pl

Jak to w końcu jest? Rzygać czy żygać?

Oczywiście poprawny zapis tego słowa to rzygać. Niestety nie ma tu żadnej reguły i ten wyraz wymaga po prostu zapamiętania. Słowo rzygać piszemy przez rz zawsze – bez względu na użycie i znaczenie tego słowa w kontekście całej wypowiedzi.

Maseczka ochronna za 1 GROSZ

Kilka znaczeń tego słowa?

  • Na samym początku słowo to było jedynie synonimem wyrazu wymiotować. Z czasem ludzie zaczęli używać go do opisu zadań, których mieli dość lub przez które popadali w rutynę, np.

Rzygam już tymi papierami! Wszędzie ich pełno!

albo

Naczyń w zlewie wciąż przybywa! Już mi się rzygać chce!

  • W innym znaczeniu użyjemy tego słowa do opisu sytuacji, gdy coś jest niechlujnie wyrzucane lub wypluwane, np. przez maszynę. Przykładem takich zdań są:

Moja drukarka zaczęła rzygać wczoraj tuszem i zrobiła okropne kleksy.
Wczoraj, gdy kupowałam kawę w automacie, maszyna zaczęła wręcz rzygać kawą i nie dało się jej wyłączyć.

  • Ostatnim, chociaż od niedawna bardzo popularnym użyciem słowa rzygać, jest zestawienie go z innym słowem – tęcza. Rzygać tęczą oznacza mieć przesyt zachowań, które są nadzwyczaj miłe, słodkie, np.

Gdy słucham, jak mój brat się mizdrzy do swojej dziewczyny, to rzygam tęczą.
Gdy widzę, jak ona podlizuje się szefowi, to rzygam tęczą!

Na dziś to tyle w nieprzyjemnym temacie. Z artykułu powinniście wynieść tyle, że rzygamy zawsze przez rz. Z naszej strony oczywiście sugerujemy użycie słów wymiotować lub mieć torsję. Brzmi i wygląda to trochę lepiej, prawda?

💡  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X