Pępek czy pempek? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
Słowo, które znajduje się w tytule tego tekstu poradnikowego oznacza pewien rodzaj blizny, którą posiadają wszyscy ludzie. Ta blizna nie stanowi jednak żadnego defektu estetycznego. Jedyny problem z tym wyrazem, który mają niektóre osoby to wątpliwości dotyczące prawidłowego zapisu. Która forma jest poprawna? Pępek czy pempek? Odpowiedź poniżej.
Pępek czy pempek? Poprawna forma
Jak więc wygląda prawidłowy zapis tego rzeczownika? Oczywiście jedyną poprawną formą jest wariant zawierający samogłoskę ę, a więc pępek.
Dlaczego akurat ta forma jest prawidłowa? Ponieważ zgodnie z obowiązującą w języku polskim zasadą głoskę nosową ę należy zapisywać zawsze wtedy, kiedy występuje ona przed spółgłoskami zwartymi, takimi jak b, d, g, k, p, t.
Samo słowo pępek prawdopodobnie pochodzi od prasłowiańskiego *pǫpъkъ oznaczającego 'mała wypukłość, napęcznienie'.
Czym jest pępek? Choć dla niektórych może wydać się to nieprawdopodobne, pępek jest blizną. Pępkiem nazywamy bliznę umiejscowioną na środku brzucha, powstałą po odpadnięciu pępowiny. Wygląd pępka zależy od tego jak był pielęgnowany przez rodziców dziecka.
W znaczeniu przenośnym pępkiem określa się centralny punkt, a w odniesieniu do człowieka kogoś, kto uważa się za najważniejszą osobę.
Pępek czy pempek? Przykłady zdań
- U kobiet ciężarnych pod koniec ciąży pępek staje się wypukły.
- Ponieważ było gorąco, ubrała koszulkę odsłaniającą pępek.