fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Pojedyncze czy pojedyńcze? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pojedyncze czy pojedyńcze? To jeden z najczęstszych dylematów dotyczących poprawnej polszczyzny, który frapuje użytkowników naszego ojczystego języka. Jeżeli jesteście w gronie tych osób, które mają wątpliwości, która z tych form jest poprawna, wyjaśnienia znajdziecie w poniższym tekście.

Pojedyncze czy pojedyńcze? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma pojedyncze.

Pojedyncze czy pojedyńcze? Jak to zapisać? Poprawna forma

Przymiotnik pojedyncze poprawnie zapisujemy wyłącznie przez spółgłoskę n. Jeżeli chodzi o wymowę możemy mówić i tak, i tak, zarówno [pojedyncze] jak i [pojedyńcze] – oba sposoby wymawiania są prawidłowe, jednak zapisujemy wyłącznie przez n.

Dlaczego przymiotnik pojedyncze piszemy przez spółgłoskę n? To wyjaśnia nam etymologia. Ów przymiotnik pochodzi od rzeczownika pojedynek, który pierwotnie oznaczał osobę występującą samemu. Zapis przez twardą głoskę n został zachowany i utrwalony historycznie.

Przymiotnik pojedyncze to forma rodzaju nijakiego. W rodzaju męskim przymiotnik ten ma formę pojedynczy, natomiast w rodzaju żeńskim pojedyncza.

Pojedyncze - znaczenie przymiotnika

Pojedyncze to inaczej występujące osobno, rozpatrywane w oderwaniu od innych.

Pojedyncze to także złożone z jednego elementu, przeciwstawione czemuś wielokrotnemu.

Pojedyncze to również takie, które przeznaczone jest dla jednej osoby.

Pojedyncze czy pojedyńcze? Przykłady zdań

  • W hotelu dostępne są pokoje zarówno pojedyncze jak i dwuosobowe.
  • Na sprawdzian z angielskiego musimy się nauczyć wszystkich słówek z tego działu, choć nauczycielka wybierze tylko pojedyncze z nich.

Pojedyncze czy pojedyńcze? Przykład z literatury

W północno-zachodniej części wyspy wybrzeże stało się znowu płaskie i piaszczyste. Gdzieniegdzie na bagnistej nizinie, którą przedtem już poznali koloniści, rosły pojedyncze drzewa. W przeciwieństwie do tamtej, opustoszałej okolicy tę ożywiały miriady morskiego ptactwa.

Jules Gabriel Verne, Tajemnicza wyspa

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X